Türk-Osmanlı Mutfağı

Lil’a Restaurant

Lil’a, diğer restoranlarda bulamayacağınız özel tadları, seçkin bir mutfak anlayışı ile misafirlerine sunmaktadır. “A la carté” menümüzde Kapadokya’ya özgü geleneksel yemeklerden, modern Türk mutfağının en seçkin örneklerine kadar çok geniş seçenekler servis edilmektedir.

Kapadokya’nın en güzel manzaralarından birine sahip olan Lil’a, uluslararası festivallerde ödülleri bulunan şefleri ve profesyonel ekibi ile Kapadokya’nın tek “fine dining” restaurantıdır. Lil’a aynı zamanda Kapadokya bölgesinin tek “American Express Selects” üye restaurantıdır.

Türk yemeklerinin, göçer toplum zamanlarına dayandığını hepimiz biliyoruz. Temelde et, süt ürünleri, sebzeler ve tahıldan oluşan bu ilk dönem mutfağı, günümüz Türk Mutfağının çekirdeğini oluşturmaktadır. Yerleşik hayata geçişle birlikte Türk yemekleri, bulundukları bölgelere göre değişiklikler göstermeye başlamışlardır. Bereketli Anadolu, lezzetli baharatları ile Türk mutfağının gelişmesine yardımcı olmuştur. Ayrıca, Osmanlı Saray Şefleri tarafından tekrar ele alınıp, zenginleştirilen bazı Anadolu yemekleri Osmanlı Mutfağını oluşturmuşlardır.

Şayet sizde Anadolu ve Kapadokya tatları ile bu “Lezzet Yolculuğu” nun bir parçası olmak istiyorsanız, kesinlikle bu deneyimi etüd etmelisiniz. Lil’a siz misafirlerine, uluslararası ödüller kazanmış Restoran Şefi Mustafa BÜYÜKHAN ile interaktif bir yemek atölyesi sağlamaktadır. Şefin liderliğinde kendi yemeğinizi yapma fırsatı yanında yemeklerinizi sunarken, sunum ve tadının nasıl daha geliştirileceği ile ilgili bilgilerde verecektir. Dersinizin sonun, hazırladığınız yiyecekleri, istediğiniz meyve suyu, çay ya da kahve afiyetle yiyebilirsiniz.

Restoranımız konum olarak Kapadokya’nın en yüksek zirvesi olan Uçhisar’da, bölgenin tam merkezinde bulunmaktadır. Restoranımız zirvedeki konumu nedeni ile Göreme Vadisi, Kızıl Vadi, Ortahisar ve Beyaz Vadiyi de kapsayan bir manzaraya sahiptir. Nevşehir’den 3 kilometre, Göreme Açık Hava müzesine 4 kilometre ve Ürgüp’ten 15 kilometre uzaklıktayız.

ŞEFLERİMİZİN ÖDÜLLERİ:
2006 Uluslararası Gastronomi Festivali @ Klasik Türk mutfağı, bronz madalya
2007 Uluslararası Gastronomi Festivali @ Modern Türk mutfağı, bronz madalya
2008 Kapadokya Aşçılık Festivali @ Modern Türk mutfağı, altın madalya
2010 Uluslararası Gastronomi Festivali @ Baharatlı Türk mutfağı, bronz madalya
2010 Uluslararası Aşçılık Yarışması, Altın Kep

SHOPPING BAG 0