FREE WORLDWIDE SHIPPING OVER $100

LAST CALL: LOWEST PRICE GUARANTEE 50% OFF. EXPLORE

Ta Nhcia

Bir Selanik Klasiği TA NHCIA Beyoğlu Tepebaşı’ndaki kışlık, Yeniköy’deki yazlık mekanında orijinal lezzetleri ve kaliteli eğlence anlayışıyla İstanbul’lulara hizmete devam ediyor. Ta Nhcia’nın mutfağında iddialı bir durum var ki, o da tabi ki deniz mahsulleri… İster çorba, ister marine edilmiş bir başlangıç, dilerseniz ızgara olarak bir ara sıcak, devamında makarna ve pilav ile çeşit çeşit ve taptaze deniz mahsulleri… Hatta şanslıysanız, mevsimine göre, kolay kolay bulamayacağınız balıklar: Sakız adasının açıklarından avlandığı gün masanıza gelen Fangri (dev mercan balığı), kılıç balığı, iri ıstakoz ve Langusta…  Sebzeli -özellikle kabak ve patlıcanlı- yemekler ve şefin spesiyali yöresel günlük etli ev yemeklerini unutmamalı.

Ouzoyla yapılan küçük bir hoşgeldiniz kokteyli “Sifinaki” aperitifi ile açılış ikramını tatmak şart… Önce içinizi ısıtacak bol deniz mahsullü bir çorba “Psarosupa”. Sonra, ister ouzo, ister Yunan şarabıyla yavaş yavaş yemeğe girişmeli. 30 çeşit meze içinden bakalım ne seçmeli? “Caciki” ve “Skordalia” (sarımsak ezmeli ve zeytinyağlı soğuk patates püresi), “Lavraki ladolemono” (hardal ve limon soslu marine levrek) mutlaka tatmanız gereken soğuk mezelerden. Ara sıcaklardan ise “Kefalatori” (peynir) ve “Htapodi sharas” (kalın ahtapot kolları) hiçbir şekilde atlanmaması gereken ızgaralar. “Kolokithokeftedes” (kabak köftesi, yani mücver), “Garides alakrem me manitaria” (kremalı karides ve mantar) olmazsa olmaz diğer ara sıcaklardan. Zevkinize göre günün balığı (adabeyi, sinarit gibi önemli Ege balıklarını şefe sormalısınız), “Astakomakaronada” (ıstakozlu makarna) veya “Pilafi me diafora thalassina” (deniz mahsullü pilav) ana yemeğiniz olabilir. Kırmızı ete düşkünseniz, “Arnaki frikase” (uzun boylu dinlendirilmiş ve sonra fırında pişmiş, yeşil sebzeler ile sunulan yumuşacık bir kuzu eti), tavsiye ediliyor. Biraz daha yer kaldıysa tatlılardan; dondurmalı irmik tatlısı, sakız muhallebisi veya daha hafif bir tercih süzme yoğurt üstüne cevizli mürdüm eriği… Hepsi birbirinden şahane.

Tabi menüyü baştan sona okuyup da içinizde kalan diğer lezzetleri keşfetmek için birkaç kez daha gelmek isteyeceksiniz. Bir zaman sonra da alışkanlık yaratacak ve şimdiye kadar bize çok çok yakın olan Yunan mutfağından niye bu kadar uzak kalmışım diye hayıflanacaksınız.

Picture of Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur

About Me

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Son Yazılar

Bülten Üyeliği

Lezzet dolu haberler için bültenimize hemen katılın!