FREE WORLDWIDE SHIPPING OVER $100

LAST CALL: LOWEST PRICE GUARANTEE 50% OFF. EXPLORE

Restoranlar
Posted in

Pruva

Rumelihisarı’nda Akdeniz yemeklerini tadabileceğiniz keyifli bir restoran Pruva. Zengin menüsü Akdeniz mutfağı ağırlıklı olsa da, Türk ve dünya mutfağından özel lezzetleri de bulabileceğiniz Pruva‘da pazar günleri brunch menüsü de mevcut. Boğazın en güzel mevkilerinden Rumelihisarı’nda eşsiz bir manzaraya sahip restoranda, haftanın belli günlerinde canlı müzik dinletileri de yemeğinize eşlik etmekte.
*** ***
İstanbul’un ruhudur Boğaziçi. Alt üst olmuş, kayıp bir dünyadır… Yalıları yakılan, koruları beton yığınlarıyla doldurulan, hüzünlü bir “suyolu”dur. Şehrin ortasında bir aşağı, bir yukarı salınır durur suları. Artık elliden çok balığı yoktur içinde… Şükür kidaha nesli tükenmemiş “sarıkanat”la geçer Ağustos bitimi. Dipteki görünmez akıntıların süzülüp, gizlice giderler büyümeye; Karadeniz’e, Lüfer olup dönerler geriye… onların lezzeti gibi, Boğaziçi’nin de eşi benzeri yoktur dünyada.

Göçlerin acımasız istilasına yenik düşmüştür eski balıkçı köyleri. Nesli tükenen onlarca balık türü, yaşlı balıkçıların anılarında, yalnızca anılarında yaşarlar artık… En güzeli, tutulunca hiç çırpınmadan, boynunu uzatan “üzgünbalığı”dır. Yine de “çekilmenine huzur veren kıyıcıklarıyla doludur iki yakası. Boğaziçi bu koca şehrin nefes aldığı yerdir. Gözlere karatoprak dolmadan, dem sürülen “an”dır… orada dinlenmenin bir başka anlamı vardır. Anlatılamayan ama hissedilen, bir başka anlamı… Boğazı sevmeyenin taş olur yüreği… Mehtaplı; gümüşlü ay gecelerini görenin gidesi kalmaz evine geri… Oracıkta bir kıyıcıkta, kıvrılıp geceye, o huzuru duyumsamak; ıhlamur kokuları ve bülbül sesleri arasında yaşamak, “inanmalı değildir”… Bir şeye güzel demenin, bir başka anlamı vardır Boğaziçi’nde…

Oradayız işte… Boğaziçi’nin bir mendil kadar; karşı kıyıya bir PRUVA, bir el gibi uzanan kıyıcığında; Rumelihisarı’nda bekliyoruz sizi… Bir şeye “güzel!” demenin, bir başka anlamını yakalamaya… PRUVA’mızda avınız hayal, tuttuğunuz yakamoz, yediğiniz afiyet, içtiğiniz ab-ı hayat, sohbetiniz bal olsun… (Pruva Restoran tanıtım yazısından…)