FREE WORLDWIDE SHIPPING OVER $100

LAST CALL: LOWEST PRICE GUARANTEE 50% OFF. EXPLORE

Oleo Pazzo

Sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerini gastronomik bir deneyime dönüştüren Oleo Pazzo Restaurant & Bar’da Akdeniz mutfağı temalı özel lezzetler ve farklı seçenekler bulacaksınız. 108 kişilik oturma kapasitesi ile gerek iş yemekleriniz gerekse özel davetleriniz için ideal buluşma yeriniz.

Akdeniz bistro tarzı restoran Oleo Pazzo adını zeytinle alakalı herşeye olan zaafı ve mizacindan dolayı, oleo pazzo veya Zeytin Delisi takma adını kullanan Leo Mezzotapoli’den almıştır.

Oleo‘nun nereli oldugu kesin olarak bilinmemekle birlikte, söylentilere göre annesi Catalonio bölgesinden çingene asıllı olup, babası ise Kıbrıslı bir balıkçıdır. Oleo’nun Türkiye yakınlarında bir gemide doğduğu ve ailesinin İtalyada”Ligurian” bolgesinde Santa Oleana adlı bir köye yerleştiği sanılmaktadır.

Oleo; harika bir aşçı, çok iyi bir bahçıvan ve hırslı bir araştırmacı idi. En büyük düşkünlüğü Zeytinlerdi ! Günlerini farklı zeytin çeşitleri bulup, hazırlama yöntemleri üzerinde çalışarak geçirirdi.

15 yaşına girdiğinde köyünü terk ederek, 40 yıl sürecek olan bir araştırma yolculuğuna çıktı. Oleo; bu süre içerisinde, bisikleti ve yanında havayı koklayarak zeytin bulma, bulduğu zeytin ağaçlarına tırmanıp örnekler toplama konularında eğittiği ”El Billy” adlı Keçisi ile akdeniz bölgesinde binlerce kilometre kat etmiş ve döndüğünde Cenova yakınlarında dünyanın ilk zeytin akademisini kurmuştur.

Akdeniz bitki ve yeşillikleri konusundaki derin bilgilerinden dolayı kendisini ” Lokman Hekim” olarak gormeye başlamış, sürekli zeytin yağları ile çeşitli karışımlar yaparak hastalıklara deva bulmaya çalışmıştır.

Bu karışımlarların hastalıklara deva olup olmadığı konusunda şüpheler olmakla birlikle, bilinen bir gerçek vardı ki, karışımlar çok lezzetli idi. Oleo’nun 111 yaşına kadar yaşamış olması, yaptığı bazı şeylerin onun için kesinlikle işe yaradığını göstermektedir. Belkide uzun yaşamasının sebebi her sabah içtiği bir şişe kırmızı şarap veya her akşam yatmadan yediği bir kase Zeytindi.

Oleo bu seyehatlerinde favorisi zeytinle hazırlanmış muhteşem yöresel yemekler, salatalar, özel ekmek çeşitleri ve ızgaraların tariflerini de toplamıştır.

Aynı zamanda hayatımızı nasıl mutlu ve sağlıklı yaşayacağmızın sırlarınıda bizlere bırakmıştır.

Bunlar:

Bol bol balık, meyve, sebze ve tahıl tüket

Hergün birkaç zeytin tad

Düzenli kırmızı şarap iç

Hergün 30 dakika egzersiz yap

Müzik dinle

Hayvanlara iyi davran

Teşekkür etmeyi ve lütfen demeyi unutma

Picture of Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur

About Me

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Son Yazılar

Bülten Üyeliği

Lezzet dolu haberler için bültenimize hemen katılın!