Sadece Balıkesir ve Edremit’in değil, Ege bölgesinin saygın bir geçmişe sahip az sayıdaki tarihi restoranından biridir Cumhuriyet Lokantası. Yunanistan göçmeni 2 ortağın (Ali Sezer ve Hüsnü Bilye) 1910’da Edremit’te açtıkları bu lokanta günümüzde bir asrı devirmiş durumda. 1923’de cumhuriyetimizin kurulması ile birlikte “Cumhuriyet” adını alan (Önceki ismi “Ali Usta’nın Yeri”dir)lokanta, Türk Osmanlı ve Rumeli mutfağından zengin lezzetleri, geleneksel yemekleri ile dikkat çekiyor.

Menüyü lokantanın işletmecisi Mehmet Ali Gökaslan 40 yıldan bu yana hazırlıyor. Güveç, kuzu tandır, püreli rosto, kuzu çoban kebabı, kadınbudu köfte, yaprak sarma, enginar, ızgara çeşitleri ve döner en sevilen yemekleri. Cumhuriyet Lokantası Edremit Körfezi civarında oldukça ünlü. Onun için de gerek müdavimleri gerekse dışarıdan gelen sayesinde tıklım tıklım dolu. Yer bulmak zaman zaman imkansız hale gelebiliyor. Yemeklerin hepsi çok lezzetli ama kadınbudu köftesi özellikle tavsiye edilmekte.

Cumhuriyet Lokantası‘nda etli, etsiz bütün yemekler Körfezin lezzetli Edremit zeytinlerinde çıkarılan zeytinyağı ile pişiriliyor. Lokantada servis sabah 05:30’da çorba ile başlıyor. Tavuk, mercimek, mantar, paça, işkembe çorbaları insanı güne hazırlıyor. Servis 21:30’a kadar devam ediyor. Mekan Pazar günü hariç her gün açık.

Leave a Reply

  1. Bir Ege Tatiline Giderken Yolda Mutlaka Uğramanız Gereken 21 Lezzet Durağı | En Çabuk Yemek

    […] gurmerehberi […]