FREE WORLDWIDE SHIPPING OVER $100

LAST CALL: LOWEST PRICE GUARANTEE 50% OFF. EXPLORE

Damat Paçası

Rumeli mutfağı, zengin et ve hamur işi yemekleri ile Türk yemek kültürünün temel taşlarından biridir. Özellikle düğün yemekleri Rumeli mutfağının en özgün lezzetlerini oluşturur. İstanbul’da Rumeli mutfağının bu eşsiz damak tatlarını sunan Damat Paçası, Beyoğlu Galata’da geleneksel Rumeli yemeklerini yiyebileceğiniz yerlerden biri. Mekanın adını aldığı “Damat Paçası” yemeği de oldukça revaçta. Bunun dışında, ev yemekleri, sulu tencere yemekler, ev mantısı, salata çeşitleri ve ızgaraları bir hayli lezzetli.

Damat Paçası her yönüyle tipik bir Rumeli mutfağı ürünüdür. Adında “paça” kelimesi geçmesine rağmen içinde paça yoktur. Keşan’ın “Kaz Akıtması” yemeği ile uygulama yönünden büyük benzerlikler gösterir. Orijinal tariflerde içinde kaz veya hindi eti, hamur, sarımsak, yoğurt vs. bulunur.

Damat Paçası‘nın sahibi Kerem Bey, çocukluğundan beri mutfaktan çıkmayan, lezzet düşkünü bir insan. Kaz ve hindi etiyle yapılan bu yemeğe kendi dokunuşunu katarak çok daha hafif bir lezzet elde etmiş. Arkadaşlarına tattırıp onaylarını aldıktan sonra, yemek sektöründeki tecrübesini de kullanarak Damat Paçası’nı açmış.

Balkanlardaki Türklerin yaşadığı birçok ülkede buna yakın yemeklere rastlanmaktadır. Mübadele ile Türkiye’ye yerleşenler çok farklı şehirlerde yaşadıkları için Türkiye’de özellikle Marmara Bölgesi başta olmak üzere birçok şehirde damat paçası yenir. (Bursa, Çanakkale, Manisa, İzmir, Eskişehir vb.) Trakya’da ise Edirne ve Kırklareli mutfağında küçük uygulama farklılıklarıyla yapılır.

Picture of Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur

About Me

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Son Yazılar

Bülten Üyeliği

Lezzet dolu haberler için bültenimize hemen katılın!