Et & Kebap Restoranları

Dörtler Et Lokantası

İstanbul’un en eski et lokantalarından biri olan Dörtler Lokantası yenilendi. Cağaloğlu’nda bir restoranda çalışan kasap, dönerci ve salon şeflerinden oluşan dört arkadaşın temelini attığı Dörtler Lokantası tarihi Kasaplar Çarşısı’nın nostaljik atmosferinde konuklarına daha kaliteli hizmet sunmak için yüzünü yeniledi. Konuklarını daha rahat ağırlamak için çocuk oyun odası, emzirme odası gibi detayların eklendiği Dörtler Lokantası’nın kendine ait bir otoparkı da bulunuyor. Bostancı sahilinde ulaşım bakımından da rahat olan Dörtler Lokantası’nın özel olarak hazırlanan döneri 44 yıllık tecrübesini damaklara sunuyor.

44 yıllık deneyimiyle hazırladığı mönüsüne Anadolu mutfağından kebap çeşitlerini de ekleyen Dörtler Lokantası, 1966’dan beri değişmeyen adresinde misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

Kasaplar Çarşısı hakkında: Resmi adı Bağdat Caddesi olan Kasaplar Çarşısı’nın ucunda tarihi Bostancı Köprüsü yer alır. (E5 üzerindeki Bostancı Kavşağı Köprüsü ile karıştırılmamalı) Şehre giriş çıkışları kontrol eden Bostancı Derbendi (karakol) bu tarihi caddede yer alıyordu. Bostancı Köprüsü’nün Kasaplar Çarşısı’nda kalan tarafı İstanbul sınırlarının dışında yer alıyordu. İstanbul sınırları içinde de et fiyatları diğer yerlere göre pahalıydı. Bu nedenle köprünün İstanbul dışında kalan bölümünde hep kasaplar yer alıyordu. İnsanlar buradan etleri alıp İstanbul’da satmasın diye de köprünün üzerinde bekleyen bir bostancı eri etlerin İstanbul’a geçirilmesini önlerdi. Aynı şekilde Anadolu’dan gelen yabancılar da bu noktada, bostancılar tarafından sıkı bir kontrolden geçirildikten sonra şehre alınır ve şehirde 2 gün kalmalarına müsaade edilirdi.

Kaynak: Food in Life Gastronomi Yayınları

One Reply to “Dörtler Et Lokantası”

  1. aygizem

    45 yıllık hizmetlerinin önünde saygıyla eğiliyoruz..kutlamaları da kaliteli ve çok şıktı..

Comments are closed.