Catering
Posted in

Gurmen Catering

Posted in

2004 Yılının Ocak ayında faaliyete başlayan Gurmen Catering, bir kültür haline gelen yiyecek ve içecek sektöründe, her zaman çağdaş ve kaliteli hizmet sunarak farklılık yaratmayı amaçlamaktadır

Gurmen Catering, Ankara’nın çeşitli bölgelerinde, kurum ve kuruluşlara toplu yemek üretim ve servis hizmeti sunmaktadır. Bunun yanı sıra, deneyimli kadrosu ile, tüm açılış, kokteyl, piknik, fuar gibi organizasyonlarda, müşterilerine en iyi ürün ve servis hizmetini vermeyi hedeflemektedir.

Gurmen Catering, 1200 metrekarelik Merkezi Üretim Tesisinde Gıda Mühendisi, Diyetisyen, Ziraat Mühendisi ve hijyen sorumluları denetiminde, uzman kadrosu ile modern ve hijyenik şartlarda, Avrupa Birliği standartlarına uygun üretim yapan Gurmen Catering, günde 20.000 yemek üretebilme kapasitesine sahiptir. Üretilen tüm yemeklerden alınan numuneler, bakteri üremesini kontrol edebilmek amacıyla, gıda mühendislerimiz tarafından muhafaza edilmektedir.

Gurmen Catering, TSE , ISO 9001-2000 Kalite Güvence Sistemi ve HACCP (Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları Yönetim Sistemi) Sistemine uygun üretim yapılmakadır.

HACCP, Gıda üretimi ve servisi sürecinde hammadde temininden başlayarak, gıda hazırlama, işleme, üretim, ambalajlama, depolama ve nakliye gibi gıda zincirinin her aşamasında ve noktada tehlike analizleri yaparak, gerekli yerlerde kritik kontrol noktalarını belirleyen ve bu noktaları izleyen herhangi bir problemi henüz oluşmadan önleyen sistemin korunmasını sağlayarak belirli normlara uygun güvenilir gıdaların üretilmesini sağlayan bir gıda güvenliği sistemidir.

SHOPPING BAG 0