Ankara’nın en ünlü restoranlarından olup, 50 yılı aşkın geçmişiyle yarım yüzyıllık tarihe ve bu tarihin önemli isimlerine tanıklık etmiş olan Washington Restaurant, yıllardır değişmeyen lezzetlerin ve hizmet kalitesinin tek adresi olmaya devam ediyor.

Washington Restaurant‘ın kimliğini oluşturan, zamanın değiştiremediği, 50 yıldır yaşatan ve geleceğe taşıyan özellikleri;

 • Türk ve Dünya mutfağının en iyi temsilcilerinden biri olması
 • Borç Çorbasından Su Böreğine, Zeytinyağlı Enginardan Kievskye, Beef
  Stragonofdan Çikolatalı Sufleye değişmeyen tadlarıyla bugüne taşıyan mutfağa sahip olması,
 • Tüm konuklarına yıllardır süren protokol adabıyla hizmet vermesi,
 • Konuklarını iyi tanıması ve bu tanışıklığı yıllarca sürdürecek kültüre, özele ve özene sahip olması,
 • Restoran kimliğiyle, Türkiye ve Ankara’yı doğru temsil etmesi,
 • Mutfak ve servis geleneğini, özenle sürdürülen usta-çırak ilişkisiyle sürekli kılması,
 • Yemeğin kalitesini, hizmetin niteliğini hiçbir modaya kurban etmemesi,

1923’ler…
Hüseyin ve Yunus Şişman kardeşler 1923’lerde Atatürk’ün sıkça gittiği, dönemin tek protokol restoranı olan Karpiç Restoran’da 1940’lara kadar çalıştılar.

Karpıç Restoran‘da çalıştıkları süre içinde mutfak ve yemek kültüründen, protokol hizmeti ve servis geleneğine kadar restoran hizmeti ve işletmesi konsunda ayrıcalıklı bir deneyim elde ettiler.

1940’lar…
Atatürk’e ve Türkiye Cumhuriyeti protokolüne hizmet etme deneyimi ve başarısı Hüseyin Şişman’ın Amerika’daki Türk Büyükelçiliği’nde, elçiliğin protokol yemeklerinde Türk mutfağını da temsil edecek şekilde mutfak ve servis sorumluluğunu yürütmek üzere görevlendirilmesine neden oldu.

1950’ler…
Adını, Rus olan sahibinden alan Karpıç Restoran’da edindikleri protokol hizmeti tecrübesini Amerika’da hizmet verdikleri süre içinde elçilik hizmetiyle sentezlediler. Şişman kardeşler, edindikleri çeyrek yüzyıllık restoran hizmeti deneyimiyle 1954’de Türkiye’ye döndüler.

1955
5 Nisan 1955’de Türk ve Dünya mutfağının en özel lezzetlerini, kendine has hizmet ve servis anlayışıyla günümüze kadar taşıyacak, dönemin tek protokol restoranı Washington Restoran’ı Ankara’da İnkilap Sokak’ta açtılar.

1960’lar…
Ankara’nın sosyal hayatına farklı bir soluk getiren Washington Restaurant 1962 yılının Kasım ayında Bayındır Sokak 22 Numara’ya taşınarak hizmetine burada devam etti. Washington Restaurant 1980 yılına kadar Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Dış İşleri Başkanlığı köşklerinde aynı anda 400 kişiye protokol yemeği hizmeti verme becerisiyle başarılarını sürdürdü.

1990’lar…
Washington Restaurant 1993 yılından bu yana Ankara şehir kimliğinin sembollerinden olan Ankara Kalesi’nde, özgün mimariye sahip 250 yıllık tarihi konakta, geçmişten gelen değişmeyen hizmet ve lezzet anlayışını yerli ve yabancı konuklarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Leave a Reply

 1. Çalgan Et Lokantası Ankara

  […] olmaktan büyük keyif duymaktayız. Zamanının başkentinde bir restorandan öte bir okul olan ‘Washington Restoran’ büyük işletmeciler yetiştirmiştir. Mehmet Demirci burada yetişip Ankara’nın çeşitli […]