Bulaşık makinesi hayatımızı kolaylaştıran ve hem zamandan hem de paradan tasarruf etmemizi sağlayan güzide bir icat. Ancak bu makineyi kullanırken daha verimli ve doğru kullanman kazancımızı her zaman daha da yukarı çıkaracaktır.

Şimdi hemen anlatmaya başlayalım. Eğer aşağıdaki alet, edevat ve parçaları bulaşık makinesinde yıkıyorsanız yanlış yapıyorsunuz.

  • Döküm tencere ve tavalar: Yüksek fiyata alınan, mükemmel yemekler yapmanıza yardımcı olan döküm tencere ve tavaları bulaşık makinesine atmak dokularına zarar verir. İçlerinde bulunan kendi yağının yok olmasına ve özelliğinin kaybolmasına neden olur.
  • Kesme tahtaları ve tahta kaşıklar: Dokusu nedeniyle boşluklu bir yapıya sahip olan tahta ürünler sıcak suyun etkisi ile genişler ve bulaşık makinesindeki tüm deterjan içine girmiş olur. Sağlığımız konusunda hassasiyetler yaratır.
  • Bakır ürünler: Bakırın ne kadar hassas olduğunu çok iyi bilirsiniz. Kalayı giden bakırların da kanserojen olabileceğini de. Bu yüzden bakır ürünleri bulaşık makinesinde yıkamamak en doğrusu olacaktır.
  • Plastik malzemeler: Bulaşık makinenizdeki kokudan da potansiyel hastalıklardan da sorumludur. Yüksek derecede yıkanan plastik ürünler kanserojen etkiyi tetikler.

 

Leave a Reply