Kore, Uzakdoğu mutfaklarının tüm özelliklerini bünyesinde barındırması yanında, özgün lezzetleri ile de farklı bir mutfaktır.

Japon mutfağının deniz lezzetleri ile Çin mutfağının toprağa dayalı yiyeceklerinin özgün bir sentezi gibidir Kore mutfağı. Kore yemekleri besleyici, vitamini bol ve genelde düşük kalorilidir. Sebze ağırlıklı bir mutfak olduğu için kilo almaktan korkmadan herşeyi yiyebilirsiniz. Dünyaca ünlü Kore mutfağında öne çıkan tadların başında bol sarmısak ve kırmızı biber gelir. Ayrıca lezzeti artırmak için çeşitli baharatlar, soya sosu, susam yağı ve zencefil de kullanırlar.

17. yüzyılda Kore mutfağına kırmızı biberin girmesiyle Kore yemeklerinde bir devrim yaşandı diyebiliriz. Koreliler kırmızı biber sayesinde balıkları ve sebzeleri günlerce saklamanın yolunu buldular ve bu şekilde Kimchi ortaya çıktı.

Koreliler’in geleneğinde yemekleri arka arkaya servis etmek yoktur, bütün yemekler aynı anda masaya konur. Ana yemek her zaman çorba, pilav ve kimchi ile tamamlanır. Soya sosu, susam yağı, sarmısak ve baharatlarla marine edilmiş ızgara dana eti olan ‘bulgogi’yi denemenizi tavsiye ediyoruz.

Kore yemeklerinden örnekler:

BulgogiBulgogi

Malzemeler

 • 1 kg. dana antrikot (bütün)
 • 3 adet taze soğan
 • 2 diş sarmısak
 • 6 çorba kaşığı soya sosu
 • 1 çorba kaşığı susam susam yağı veya sıvıyağ

Yapılışı
Bütün olarak aldığınız antrekotu çok ince dilimler halinde kesip derin bir kaba koyun. Soğanları kıyıp sarımsakları dövün. Bir nevi terbiye için, içine soya sosu, ince kıyılmış taze soğan, dövülmüş sarmısak, susam yağı veya sıvıyağ ve bir parça da susam atarak adeta yoğurur gibi elinizle karıştırın. Bu terbiye ete nefis bir koku ve lezzet verir.

Daha sonra ızgaranızı kızdırarak etlerinizi kızartın. Etlerin suyunu kaybetmemesi ve kurumaması için bir tarafları kızarınca hemen çevirin ve diğer tarafları çok kızarmadan alın. Eğer ızgaranız yoksa yapışmayan bir tavada etleri kızartabilirsiniz. Daha sonra sıcak olarak olarak haşlanmış pirinçle servis yapın.

kore-usulu-kizarmis-tavukKore usulü kızarmış tavuk kanadı

Malzemeler

 • Kızartma için, kanola yağı
 • 5 diş sarımsak
 • 1 buçuk parça zencefil soyulmuş
 • 3 yemek kaşığı soya sosu
 • 3 yemek kaşığı gojujang (Korece şili pasta)
 • 1 buçuk yemek kaşığı pirinç sirkesi
 • 1 yemek kaşığı Asya susam yağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • ⅔ bardağı un
 • 1 yemek kaşığı mısır nişastası
 • 16 tavuk kanadı

Hazırlanışı
Kızartma yağını tencerede 350 dereceye kadar ısıtın. Sarımsak ve zencefili mutfak robotunda doğrayın. Soya, gojujang, sirke, susam yağı ve bal ekleyin. Elde etmiş olduğunuz sosu bir kaseye koyun. Başka bir kapta unu, mısır nişastası, ve ⅔ su bardağı suyu çırpın. Tavukları kaba koyun.

İlk etapta tavukları pembeleşene kadar 6-8 dakika kızartın. Çıkartıp kağıt havlu üzerinde yağını emdirin. Daha sonra tekrar kızarmış olduğunuz tavukları kızgın yağa atın. 6-8 dakika daha kızartın. Kızarmış tavukları, önceden hazırladığınız sosun içine atın. Afiyet olsun…

Kimchi:
Kimchi, Kore’ye özgü geleneksel bir sebze yemeğinin genel adı. Kore mutfağında çok önemli bir yeri vardır ve her öğünde “olmazsa olmaz” diyebileceğimiz bir yemektir. Koreliler için Kimchi’siz bir öğün düşünülemez, genelde pilav ve ana yemek ile birlikte servis edilir. Temelde Kore lahanası ve turpla yapılır ama 187 farklı yöresel çeşidi vardır. Sebzeler baharatlandıktan sonra birkaç gün mayalanmaya bırakılır. Kimchi yaparken kullanılan sebzeler isteğe ve mevsime göre değiştirilebilir, bu yüzden çok kimchi çeşidi vardi. Ancak, en çok kullanılan sebzeler lahana ve turptur. Çok az kalorili bir yiyecek olan Kimchi, mayalandıktan sonra günlerce buzdolabında saklanabilir. Mayalanma sonucu oluşan mikroorganizmaların ve organik asitlerin insan vücuduna birçok faydası olduğu biliniyor.

Kimchi bugün hem içerdiği besin değeri hem de kendine özgü acılı ve keskin tadıyla dünyaca ünlenmiştir. Hatta Kore’de ulusal Kimchi festivalleri bile düzenlenir.

KimchiKimchi tarifi:

Malzemeler

 • 5 baş Kore lahanası,
 • 2 adet beyaz turp,
 • bir demet su teresi,
 • 2 demet yeşil soğan,
 • 2 kase kırmızı toz biber,
 • 4 yemek kaşığı tuz,
 • 4 yemek kaşığı şeker,
 • 5 diş sarmısak,
 • 1 kök taze zencefil,
 • 1 kase tuzlu karides suyu,
 • ve istenirse taze istiridye.

Hazırlanışı
Lahanalar ikiye ya da dörde bölünür. Lahanalar tuzlanıp 4 saat bekletilir ya da tuzlu suda 12 saat bekletilir. Turplar dilimlenir ve su teresi 5 cm uzunluğunda kesilir. Yeşil soğanlar ince ince dilimlenir, sarmısak ve zencefil dilimlenir veya dövülür.

Tuzlu karides suyu kırmızı toz biberle karıştırılır. Az acılı Kimchi tercih edenler kırmı zı biber miktarı azaltabilir. Bu karışıma dilimlenen turplar, su teresi, yeşil soğ anlar, sarmısak ve zencefil eklenerek hepsi elle karıştırılır. Lahanalar yıkanarak süzülür. Hazırlanmış olan karışım lahana yaprakları arası na doldurulur.

Karışımı lahanaların aralarına iyice yaydıktan sonra her lahana en dıştaki yaprağı ile kapatılır ve bütün lahanalar toprak bir kaba teker teker yerleştirilir. İlk mayalanma için oda sıcaklığında bir veya iki gün bekletildikten sonra buzdolabına konur. Küçük parçalar halinde kesilerek servis edilir.
Mat-itkae Duseyo!” (Afiyet olsun!)

Yeşil Çay
Yesil CayKore’ye ilk defa Goryeo hanedanlığı zamanında gelen Yeşil Çay, ülkenin en çok tercih edilen geleneksel içeceği. Tarihte yaşil çayın en çok Budist keşişler tarafından tercih edildiği biliniyor ve rahatlatıcı özellikleri sebebiyle meditasyonun da vazgeçilmez bir parçası. Budizm’in yasaklandığı Joseon Hanedanlığı zamanı hariç her dönemde popülerliğini korudu. Günümüzde ise artık Yeşil Çay’ın sağlık açısından birçok yararı olduğu çok iyi biliniyor.

Koreliler için çay içmek yalnızca bir zevk değil, aynı zamanda yaşam tarzlarına yerleşmiş çok köklü bir gelenek. Koreliler için çayın hazırlanması, servis edilmesi ve içilmesi adeta bir seremoni haline gelmiş ve bu merasime “Dado” diyorlar. Koreliler çay yapmayı bir sanat olarak görüyor. Çünkü “da” çay demek ve “do” ise birşey yapma, oluşturma sanatı anlamına geliyor. Geleneklere göre çay demlendikten sonra bardaklara çok fazla doldurulmamalı. Her bardağa çok az konmalı ve bittikçe servis eden kişi bardakları tekrar doldurmalı, çünkü çayın tadı ve rengi durdukça güzelleşiyor.

Çayların 6 temel tadı oluyor: tatlı, ekşi, acı, tuzlu, asitli, biberli. İlk olarak içenin dilinde keskin bir tat bı rakıyor ama eğer çayı ağızda bir süre tutulduktan sonra gerçek tadını hissettiriyor. Ayrıca çayın tadını ve rengini alabilmesi için mutlaka iyi demlenmesi gerekiyor.

Gaya Kore Restaurant Taksim2Kore’de yeşil çayın haricinde meyve aromalı ve bitkisel çaylar da bulunuyor. Örneğin tarçın çayının ateş düşürücü, pirinç çayının soğuk algınlığını önleyici, mısır çayının ise hazımsızlığı giderici özelliği bulunuyor.

Kore mutfağının Türkiye’deki temsilcileri

 

Leave a Reply

 1. Ülke ülke sofra düzeni

  […] Kore‘de – Yaşlı biri size içki ikram ettiğinde, iki elinizle tutun bardağı Bu, Kore […]

 2. Kore Geleneksel Mutfağı Tanıtım Günleri

  […] Kore Geleneksel Mutfağı‘nı tanıtmak için Sook Myung Universitesi (Seul) Kore Geleneksel Mutfağı Enstitüsü’nden iki Koreli usta 15-18 Ekim 2012 tarihleri arasında Istanbul’da Türk şef adaylarıyla buluşuyor. […]

 3. belguzar

  KOREDE KALDIM LEZZETLERI ÇOK GUZEL