Çeşme’nin ünlü lokantalarından İmren, 50 yılı aşkın tarihiyle ve özgün lezzetleriyle özel bir mekan. İmren Lokantası 1960’ta açılmasına rağmen geçmişi biraz daha geriye dayanıyor. 50’li yıllarda Yugoslavya’dan göç eden, önce Alaçatı’da kadayıfçılık yapan Abdürrahim ve Fadıl Kadagan kardeşler, ilk İmren Lokantası’nı 1953’te Çeşme’de şimdiki mekanın karşısında açmışlar. 1960 yılında ise bugünkü mekana taşımışlar. İmren Lokantası şimdi Bülent Egemen ve Ender Kadagan kardeşlerden oluşan ikinci kuşak devam ettiriyor.

Hürriyet Gazetesi tarafından 2008’de “İzmir’deki en iyi 10 lokanta” arasında gösterilen İmren‘in mönüsünde genellikle Rumeli mutfağı, modern mutfakla harmanlanmış. Tabii ortaya birbirinden lezzetli yemekler çıkmış. Mekan, kapalı ve açık olmak üzere 2 bölümden oluşuyor. Lokantanın girişinde solda ızgara ve zeytinyağlıların yer aldığı camekanlar var. Yani hem koku hem de görüntü olarak daha kapıdan girişte müşteri yakalanıyor, ikinci camekanda ise günün yemekleri sergileniyor. İmren Çeşme’nin en bilinen lezzet duraklarından biri. Özellikle yaz aylarında hem öğle hem akşam yemeklerinde yer bulmak oldukça zor. Yemeklerin tümü çok lezzetli ama Papaz Yahnisi‘nin yeri başka, insan bu Osmanlı mutfağı yemeğini yemekten büyük keyif alıyor.

Leave a Reply

  1. Gurme ve yazarların damaklarından favori esnaf lokantaları

    […] 7.Tarihi Subaşı Lokantası-Nuruosmaniyeİstanbul 8.Şahin Lokantası-Beyoğluİstanbul 9.İmren-Çeşmeİzmir 10.Bankalar Lokantası-Beyoğluİstanbul 11.Kömür Lokantası-Fatihİstanbul 12.Kısmet […]