Malzemeler 4 cl votka 1 cl şeftali likörü 5 cl taze elma suyu 1 cl limon suyu Hazırlanışı Tüm malzemeler shaker’da iyice soğutulduktan sonra Martini bardağında servis edilir. Süsleme, yıldız halinde kesilmiş yeşil elma ile yapılır.

Malzemeler 2 cl Votka 4 cl Muz Likörü 2 dash Grenadine 2 cl Limon Suyu 4 cl Vişne Suyu 8 cl Sprite Garnitür: Tranş limon Bardak: Pina colada bardağı Hazırlanışı Öncelikle 2 dilim limon bardakta ezilir. Daha sonra diğer malzemeler eklenir.

İçindekiler: 2 cl. votka 2 cl. yeşil kavun likörü 2 cl. malibu 3 cl. portakal suyu 2 cl. limon suyu Yapılışı: Tüm malzemeler shaker’da bol buz ile çalkalanır. Hazırlayan: Mövenpick Hotel Istanbul Bar Şefi Zeynel Karakuş

Malzemeler 4,0 cl Votka 10,0 cl Greyfurt Suyu Garnitür: Bardak ağzına tuz ile gerdan çekilir Bardak: Highball bardağı Hazırlanışı Shaker’da malzemeler buz ile çalkalanıp, buz doldurulmuş bardağa süzülür.

Malzemeler 2 cup* Votka 3 paket Jello (Jöle) (Şekerli) 3 cup Su Bardak: Shot bardağı (Plastik tercih edilir.) Hazırlanışı 3 cup su kaynatılır ve jöle eklenir. Jöle tamamen çözülene kadar su karıştırılır. Votka eklenir ve tekrar karıştırılır. Karışım shot bardaklarına dökülür ve jöle donana kadar soğutulur. (*Cup: 22 santilitreye karşılık gelen Amerikan sıvı ölçü birimidir.…

Konyak 50ml Kiraz Likörü 10ml Erik 1 çeyrek Şeftali 2 dilim Böğürtlen 6 adet Esmer Şeker 1 tatlı kaşığı Portakal büklüm kabuk Tarçın 1 tutam Votka ve diğer tüm malzemeleri karıştırıcıdan geçirin ve kokteyl bardağına dökün. Üzerini kiraz ve şeftali dilimleri ile süsleyin.

Malzemeler 3 ölçü %45 alkol içeren Cin 1 ölçü Votka 1/2 ölçü Fransız vermutu Garnitür: Limon peel (Helezonik kesilmiş limon kabuğu) Bardak: Şampanya cup bardağı Hazırlanışı İyice soğuğuncaya kadar buz dolu shaker’da tüm malzemeler çalkalanır ve bardağa süzülür. Oldukça sert bir kokteyldir.

Malzemeler 2 cl Mandalina Likörü 4 cl Votka 10 cl Mandalina Suyu 2 cl Limon Suyu Garnitür: Tranş portakal, kokteyl kirazı Bardak: Highball bardağı Hazırlanışı Kokteyl bardağı “kar buzla” doldurulur. Ardından bütün malzemeler bardağa katılıp karıştırılır.

Malzemeler 1 kadeh 75 ml. votka veya cin 1 çorba kaşığı sek vermut (Martini Dry) 2 çorba kaşığı salamura zeytinin suyu (veya acı turşu suyu) 1 adet salamura zeytin 1 dilim limon Hazırlanışı İçkileri ve salamura suyunu bol buz ile bir kokteyl çalkalayıcısına koyun ve iyice çalkalayın. Limon dilimini martini kadehinin kenarında ve içinde gezdirin…

Malzemeler 3,0 cl Votka 3,0 cl Cointreau 3,0 cl Limon Suyu Garnitür: Limon dilimi Bardak: Kokteyl bardağı Hazırlanışı Shakerda buz ile malzemeler iyice karıştırılıp çalkalanır ve bardağa aktarılır.