Beyoğlu’nu saran canlılığın Tophane’deki Boğazkesen Caddesi’ne taştığına hepimiz tanığız. Çevredeki tarihi binalar bir bir elden geçiriliyor. Ecmel Ayral’ın Beyoğlu Asmalımescit’teki ocakbaşı Peymane ve Nalan Kocaoğlu’nun İtalyan lokantası La Cucina’yı bir araya getiren Tomtom Mahallesi’ndeki beş katlı bina da böyle.

Bu her iki işletmenin başında Nalan Kocaoğlu bulunuyor. Burası gürültülü kentin göbeğinde gerçek bir huzur yuvası. Hele bir saklı bahçeye yönelin, beni hemen onaylayacaksınız. Bir defada iki lokantaya gidecek değilim, karma mönü yapıyorum: Peymane’den Elazığ usulü haşlanmış içli köfteyle başlıyorum. Mükemmel. La Cucina’nın listesinden ise füme somon balıklı ‘penne’ makarnasını tadıyorum.

‘Al dente’ (çok pişirilmemiş) makarnamın lezzeti yerinde. Krema sosu abartılmamış, doğranmış taze soğan da hem görüntü hem tat vermiş. Patlıcan söğürtmesi üzerine Urfa kebabı da utandırmıyor. Tatlı faslında ise yine karma yapıyorum: Antep’ten gelen havuç baklava ve kırmızı orman yemişlerinden ‘panna cotta’. Havuç baklava birkaç puan önde. Servis güzel. Fiyatlar ucuz değil ama uçmuyor. Boğazkesen Cad. No: 65/1 Tophane-İstanbul Tel: (0212) 244 09 55

ARTUN ÜNSAL

Kaynak: Posta Gazetesi