Malzemeler 2,0 cl Galliano 2,0 cl Kakao Likörü (Beyaz) 2,0 cl Krema Bardak: Kokteyl bardağı Hazırlanışı Tüm malzemeler buz ile doldurulmuş shaker’da az bir süre çalkalanır ve bardağa süzülür.

Amerikan kahveyi sıcak su ile bir fincanda karıştırılarak eritin. Buna, likör ve şeker ilave ederek karıştırın, üzerine krema ekleyerek tulip bardakta servis yapın.

Malzemeler 1 cl kayısı likörü 3 damla angostura bitters 1 cl limon suyu 4 cl cin Yapılışı Bütün malzemeleri karıştırın. Garnitür olarak tranş limon veya kiraz kullanabilirsiniz.

Malzemeler 2,0 cl Nane Likörü (Yeşil) 2,0 cl Kakao Likörü (Beyaz) 2,0 cl Krema Garnitür: Nane yaprağı Bardak: Kokteyl bardağı Hazırlanışı Buzla doldurulmuş shaker’da az bir süre çalkalanır ve bardağa aktarılır.

Malzemeler 4 cl Viski 2 cl Triple Sec Curaçao 3 cl Kahve likörü 2 cl Limon nektarı Yapılışı Tüm malzemeleri karıştırarak shake ediniz. Dikkat: Soda, cola gibi gazlı içecekleri her zaman diğer malzemeleri karıştırdıkta sonra kokteyle ekleyiniz.

Cin, nane likörü, portakal likörü ve balı shaker’a alın. İyice çalkalayın. Yayvan şampanya bardağına doldurun. Portakal dilimi ve nane yapraklarıyla süsleyip, servis yapın.

Malzemeler: 3.5 cl Tekila 2.0 cl Cointreau veya portakal likörü 1.5 cl limon suyu Hazırlanışı: Malzemeleri kokteyl karıştırıcısı ile karıştırın. Servis yapılacak bardağın ağız kısmı bir limon dilimi yardımı ile nemlendirilp tuza batırın. Bardağı halka halinde saran tuzun şekli bozulmadan, hazırlanan içkiyi bardağa boşaltın.

Malzemeler 3,0 cl Votka 0,5 cl Vermut (Dry) 1,0 cl Blue Curaçao Likör Garnitür: Twist limon, nane dalı Bardak: Martini bardağı uzun Hazırlanışı Bütün malzemeler shakerda karıştırılıp, uzun martini bardağına aktarılır.