VN:F [1.9.22_1171]
Puan: 5.0/5 (1 vote cast)

Brezilya’nın ünlü kokteyli caipirinha‘nın ana içkisi olan Cachaça, Brezilya dışında pek bilinmeyen, futbol, karnaval ve samba arasında bir rütbede, kültürel önemi olan bir distile içkidir. Her ne kadar Brezilyalı olmayanlar cachaça’yı romla karıştırsalar da bunların tek benzerliği her ikisinin de şeker kamışı kaynaklı olduğudur. İlk olarak köleler ve köylüler arasında Brezilya’nın sömürge döneminde popülerlik kazanmış Cachaça, içicilerin sınıfına bakılmaksızın yerel ve uluslararası olarak favori bir içecek haline gelmiştir.

Brezilya, popüler kokteyl Caiprinha sayesinde Avrupa’ya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne cachaça ihraç etmiştir. Global başarısı, Karayip ve Güney Amerika gibi kendi alkollü içkilerini üretmek isteyen ülkelere ilham vermiştir. Sonuç olarak, Brezilya hükümeti evde ve yurtdışında cachaça’yı dış piyasalarda korumak için korumacı önlemler başlatmıştır.

Cachaça, şekerkamışından çıkartılan alkolün damıtılmasıyla yapılır. Bu içki sek olarak içilmesinin yanı sıra ananas, hindistan cevizi, maracujá gibi çeşitli meyvelerin sularıyla ve buz ile karıştırılarak “Batida” denen çok lezzetli, ancak lezzetli olduğu kadar da sert içkiler şeklinde de içilir. Batida’ların en tanınmışı ve Brezilya’yı ziyaret edenlerin en sevdiği içki “Cachaça” ve limon ile yapılan Caipirinha’dır.

Kaynak: Kokteyller.net

VN:F [1.9.22_1171]
Puan: 5.0/5 (1 vote cast)
Cachaça, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Yazılarımızı takip etmek istiyor fakat hergün sitemizi ziyaret edecek vakit bulamıyor musunuz? Haftalık e-posta bültenimize üye olarak yazıları kaçırmadan sitemizi takip edebilirsiniz.