Turistin yerli olması yeme içme sektörünü çok canlandırmış. Burada Antalya gibi, “her şey dahil” sistemi yürümüyor. Bodrum’da yemek mekânlarını genelde kadınlar işletiyor. Bazılarının mutfağında da kadınlar var. Bodrum’da nerede ne yenir listemizde yer verdiğimiz mekânların çoğu böyle. İşin içinde kadınlar da olunca, Ege’nin otları, sebzeleri, balıkları, deniz ürünlerindan ortaya zengin ve çeşitli bir mutfak çıkıyor. Hatta burada mönüler sabit değil, değişken. Denizden ne çıkıyorsa, doğada ne varsa, pazardan taze ne alınabiliyorsa, ona uygun yemekler yapılıyor. Bodrum’da bazı mekânlar bu anlamda müşterilerine sürprizler yapıyor ama yaratıcılıklarını da kullanıyorlar.

BODRUM YEMEKLERİ
Kebap ve et ikinci sırada ama açık ara arka planda yer alıyor. Bodrum’da sebzeli döner biliniyor. Bazı mekânlar bu döneri yapıyor. Kabakçiçeği dolması da Bodrum’la birlikte anılıyor. Dönerden daha yaygın, hemen her lokantada var. Çökertme kebabı buraya özgü. Esnaf lokantaları veya ev yemekleri yapan mekânlarda bu üç Bodrum yemeği nadir de olsa var.

BODRUM LOKANTALARI
Listemizde yer aldığı gibi, Kısmet Lokantası, Sakallı bu lokantaların başında geliyor. Sebze ve otların yanında et yemekleri de var. Sakallı’nın şiş köftesi çok ünlü. Yanına tencere yemekleri de zaman içinde eklenmiş. 1945’te kurulan Sakallı, Bodrum’un merkezinde. Kısmet ise Konacık’ta. Her gün onlarca çeşit sulu yemek, sebze yemeği, et ve tavuk yemeği yapıyor. Pide ve lahmacun da var. Otlu çökelekli börek, lokum pilavı, Girit usulü nohutlu pırasa, tavuklu enginar, kavrulmuş otları her zaman müşterileri tarafından aranıyor.

BALIK LOKANTALARI
Balık ve otlar ile Ege mutfağına da başta Orfoz, Komador Meze Evi, Gemibaşı, Körfez, Berk Balık, Akvaryum, Kocadon, Memedof gibi restoran ve lokantalar örnek verilebilir. Bunlardan Körfez 1927 yılında kurulmuş, Bodrum’un en eski lokantası. Komador Meze Evi‘nin sahibi ve işletmecisi bir kaptan. Balıktan iyi anlıyor. Meze ve balık deyince ilk akla gelen o. Orfoz’un hem manzarası iyi hem uluslararası bir restoran. Her şeyden azar azar veriyor, kabuklularla daha çok ön plana çıkmış. Balık isteyen önceden haber vermeli. Yaptığı ise tuzda balık. Gemibaşı ise durmuş oturmuş bir mönüye sahip, klasikleşmiş bir Bodrum balık restoranı.

ET DE, OT DA, BALIK DA VAR
Tencere yemekleri, balık restoranlarının yanında başka bir grup daha var. Et de, ot da, balık da yapıyor. Bunlardan Soğan Sarmısak özgün bir yer.

Anne ve kızı yalılarını küçük bir gurme restorana dönüştürmüşler. Yalının da, lokantanın da sahibiler. Anne Sümeyra, kızı Sevinç Hanım ile birlikte çalışıyor. Sevinç Hanım “Kendi evimizden ve kendi elimizden çıkıyor bütün yemeklerimiz. Aşçımız yok. Biz yapıyoruz” diyor. En çok tutulan yemekleri fırında adaçaylı ve sarmısaklı çipura, imambayıldı, humus ve meyveli tartlar. Kuzu kapama ve börek de var. Her yıl haziran ortasından eylül sonuna kadar açık. Ada Sofra Ortakent’te tarihi kule evlerinden birinde faaliyette. Ahtapot pilavı, şarapta pişmiş armut tatlısı, profiterolü, kuzu tandırı ünlü. Bitez’de limon ağaçlarının arasında zor bulunabilen bir yer Bağarası. Sahibi ve aşçısı Ümmihan Girgin. Tüm ot ve sebzelerden yemek yapıyor. Balıklardan tuzda çipurası ünlü. Çıtır mantısı, suflesi ve çıtır bal kabağı tatlısı da çok tercih ediliyor. Sakızağacına dizilen çöp şişleri de farklı.

BODRUM’UN MEYHANESİ EKSİK DEĞİL
Bodrum’da hatırı sayılır meyhane de faaliyette. Belediye, sebze halinin ve Bodrum marinasının arkasında iki sokağı meyhanecilere tahsis etmiş. Burada 18 meyhane var. Kısmen Asmalımescit’i andıran bu yerde genelde Girit mezeleri ve balık sunuluyor.

Et veya kebap lokantalarına en iyi örnek Denizhan. Bütün kebap çeşitleri ve çökertme kebabı mevcut. Tatlı olarak künefe veriliyor. Havaalanı yolu üzerinde ise alana tam 3 km kala Opet benzin istasyonunda Kayserili Yeşim Hanım’ın Yeri, Kayseri yemeklerinin iyi bir adresi. Mutfakta Yeşim Hanım var.

Abdurrahman Yıldırım

Kaynak: Habertürk