Gurmelerden

Fransız mutfağının vazgeçilmez tatlısı sufle

Ekim ayında kutup soğuklarına ulaşmış olmanın ve “yazı geride bırakmak istememe” duygusundan olsa gerek kiminle konuşsam bu aralar hasta…

Nitekim hastalıkla beraber insanın nasıl iştahı kapanıyorsa, iyileşmesiyle beraber tekrardan geri açılıyormuş, bunu bir kere daha deneyip görmüş oldum. Yemek yemek istemediğim ve iştahsız geçirdiğim bir haftadan sonra çok tatlı düşkünü olmayan birisi olarak çikolatalı sufle (souffle) aşerdiğimi fark ettim.  Bu da iyileştiğimin bir belirtisidir diye düşünüp işe gittiğim ilk gün mutfağa girip çikolatalı sufle yapmaya başladım, hatta bu fikri daha da geliştirip bence restoranın kış mönüsünde de bulunması gerektiğine kendimi inandırarak menüde diğer tatlıların yanında yerini almasını sağladım.

Tatlı ve tuzlu versiyonları var
Peki nedir sufle? Yani nam-ı değer Souffle? Sufle, Fransız mutfağında önemli bir yeri olan bir yemektir. Tatlı ve tuzlu versiyonları bulunur. Tatlı olanlar tatlı niyetine yenirken, tuzlu olanlar da başlangıç veya ana yemek olarak birçok Fransız restoranında karşınıza çıkabilir. Sufle un, tereyağı, yumurta ve çoğunlukla sütün birlikte çırpılmasıyla yapılan ve fırında özel sufle kaplarında pişirilerek servis edilen bir yemektir. Sufle iki kademeden oluşur, yumurta sarısı ve sufleyi oluşturan bütün malzemelerin karıştırılmasından sonra, çırpılmış yumurta beyazının bu karışıma yedirilerek karıştırılması ve daha sonra fırınlanmasıyla yapılır. Yumurta sarısı ve diğer malzemeler sufleye tat verirken, yumurta beyazı da kabarmasına neden olur. Sufle kıvam olarak hafif pişirilmiş kek olarak da düşünülebilir. Şimdi gelelim restoranlarda severek yediğimiz sufleyi evinize taşımaya… Bugün sizlere çikolatalı sufle tarifi verecek olsam da önümüzdeki yazılarda benim yine çok sevdiklerimden biri olan peynirli sufleyi de sizlerle paylaşmak isterim.

Malzemeler:

  • Sufle kaplarını yağlamak için yumuşak tereyağı
  • 55 gr. şeker+1 tatlı kaşığı
  • yumurta beyazı
  • 110 gr. bitter çikolata
  • 4 yumurta sarısı
  • 5 yumurta beyazı
  • Üzerine serpmek için pudra şekeri

Tarif
* Sufleyi hazırlamadan önce fırınınızı 200 dereceye ayarlayın. Sufleleri koyacağınız fırın tepsisini de fırında bırakın, kapları sıcak tepsiye koymak kabarma işlemini kolaylaştıracaktır. Sufle kaplarını (mağazalarda Ramekin ismiyle bulabilirsiniz) parmaklarınız yardımıyla içini iyice tere yağlayın.)
* Çikolatanızı ufak parçalara kırın, bir kabın veya kasenin içinde altı suya değmeyecek şekilde sıcak su kaynayan bir tencerenin üzerine koyun ve yavaşça erimesini bekleyin. Arada bir karıştırıp çikolatanın tamamen eridiğine emin olun.
* 55 gr. şeker ve yumurta sarılarını tahta bir kaşıkla koyulaşana kadar 1-2 dakika karıştırın. Bu sırada hafifçe ılınmış (hâlâ sıcak olmasına dikkat edin, sadece kaynar sıcaklıkta olmasın yeter) çikolata karışımını yumurta sarısı ve şeker karışımıyla iyice karıştırın. Hızlıca hafif koyu bir kıvama geldiğini göreceksiniz.
* Başka bir kase de yumurta beyazlarınızı kabarana kadar çırpın. Çok sert kıvama gelmeden 1 tatlı kaşığı şekeri ekleyin ve beze kıvamı koyulaşana ve parlayana kadar çırpın. Yumurta beyazı karışımını yavaşça çikolata karışımına ekleyin.
* Tereyağladığınız sufle kaplarına birer kaşık toz şeker serpip kapları sallayarak her yerini kaplamasını sağlayın. (Bu, suflenin kabarırken tutunmasına yardımcı olacak.)
* Kapların 3’te ikisini karışım ile doldurun ve 20-25 dakika fırında pişirin. Piştiğinden emin olmak için kabı sallayarak kontrol edebilirsiniz. Çok sallanıyorsa daha pişmesi gerekiyordur. Eğer hafifçe sallanıyorsa kıvamında pişmiş, hiç sallanmıyor kek gibi duruyorsa fazla pişmiş demektir.

Esen Hünal Blake

Kaynak: Vatan Gazetesi

Comments are closed.

SHOPPING BAG 0