FREE WORLDWIDE SHIPPING OVER $100

LAST CALL: LOWEST PRICE GUARANTEE 50% OFF. EXPLORE

Boşnak mutfağının en özel adresi: Sandzak

Ünlü Boşnak yemeklerini tatmak için Balkanlar’a uzanmaya gerek yok. Pendik’teki Sandzak mantıdan köfteye, börekten baklavaya, yöre mutfağının en leziz örneklerini sunuyor.

İstanbul ve civarında hiç azımsanmayacak sayıda Balkan göçmeni yaşadığı halde, bu yurttaşlarımızın kendi yerel yemeklerini sundukları mekanların çok az oluşunu bir türlü anlayamamışımdır. Yıllardır iyi bir Balkan lokantası arayıp durdum. Meğer aradığım gibi bir Rumeli lokantası, Pendik’te 1974 yılından beri varmış, ama ben bilmiyormuşum. Pendik Marina ve AVM’si hizmete girdikten sonra, Sandzak adlı bu lokanta eski mekana ilave olarak burada modern bir şube açmış. Geçende gittik.

GELENEKSEL BOŞNAK BİBERİ
Ne yazık ki hava hayli soğuk ve yağmurlu olduğu için nefis manzaralı terasta oturamadık. Hemen Soka dedikleri geleneksel Boşnak biberi, kuşgömü Kayseri pastırmasını aratmayacak nefasette, ince dilinmiş, çövensiz, füme Boşnak kuru eti, piruşta, yine Boşnak biberinin içi lahana ile doldurularak yapılan turşusu ortaya geldi. Soka başlı başına bir âlem. Bizim dolmalık biberlerimizden etli ve sert Boşnak biberleri, içi temizlenip, üzerlerini örtecek kadar tuz ilave edilmiş çiğ krema ve süt karışımına batırılıyor. Burada biberler krema-süt karışımını fermente ediyor; bu sıvı, asidi yüksek yoğurdu andıran bir tür taze peynire dönüşüyor. Öte yandan bu sütlü malzeme de biberlerden değişik lezzette bir turşu yaratıyor. Derken ara sıcaklar boy gösterdi. Güveçte yapılmış kuru etli kuru fasulye, yanında bol soğanlı, kavrulmuş bulgur pilavı ile doyumsuzdu. Hemen ardından her biri iri birer küp şeklinde, fırında üzerleri kızarmış, yanında yoğurt ile sunulan Boşnak mantısı servis edildi. Sonra da yufkası zar inceliğinde açılmış kolböreğini andıran ıspanaklı Boşnak böreği.

ETLERİN KALİTESİ MÜKEMMEL
Sandzak Balkan Mutfağı’nın spesiyaliteleri bitmemişti. Bu kez de üzerinde bir parça manda kaymağı ile çok büyük ve yassı bir Boşnak köftesi, yanında bir Boşnak sosisi ve bizim Filibe köftesi olarak bildiğimiz birkaç da küçük köfte masada yerini aldı. Etlerin kalitesi, köftelerin ve özellikle de Boşnak sosisinin lezzeti mükemmeldi. Yemekte içki içmedik, menüde yer alan ev baklavası ve kalbura bastıyı da yiyemeyip, okkalı birer kahve ile yetindik. Sizlere doğru bir fikir verebilmek için yiyeceğimizden fazlasını ısmarladığımız bu nefis ziyafete iki kişi 115 TL hesap ödedik.

Deniz Erbil

Kaynak: Sabah Gazetesi

Picture of Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur

About Me

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Son Yazılar

Bülten Üyeliği

Lezzet dolu haberler için bültenimize hemen katılın!