Yararlı Bilgiler

Camembert Peyniri

Camembert, İnek sütünden elde edilen %45-50 oranında yağlı, yumuşak dokulu ve açık sarı renkli, lekeli kabuklu bir peynirdir.

Genellikle 11 cm. çapında 3-4 cm. yüksekliğinde silindir halinde satışa sunulur. Bu peynir ilk kez Fransız devrimi sırasında Normandiya’da Brie bölgesinden kaçak bir papazı saklayan Marie Harel tarafından üretilmiştir. Harel, Camembert’in üretiminde Normandiya tekniği ile Brie tekniğini bir araya getirmiştir. O dönemlerde Camembert’in kabuğu, mavi küfle kaplıymış ve saman içinde korunurmuş. Marie Harel, bu ilk Camembert’in yapım özelliklerini kızına da öğreterek kuşaklar boyu üretilmesine öncülük etmiş. Bir süre sonra kızı, Orne yöresinde Vimoutier yakınlarındaki Camembert köyüne yerleşerek onu üretip satmaya başlamış. Paris-Granville yolunun açılışı nedeniyle o yöreye gelen III. Napolyon bu peyniri tatmış ve çok beğenmiş. Nerede üretildiğini öğrenmiş ve ona Camembert adını vermiş. Ancak 1926 yılında çıkarılan bir kanunla, tüm yöresel peynirlerin ilk üretildikleri yerin dışında da üretimine izin verilmiş. Bu nedenle günümüzde camembert peyniri, Fransa’nın çeşitli bölgelerinde ve Fransa dışında yaygın olarak üretilir.

Camembert’in Üretim Süreci
Camembert, 19. yüzyılın sonlarında Ridel adlı bir üretici tarafından rahatça taşınabilmesi için, silindir şeklinde bir tahta kutuya konmuş. 1910 yılında da bugünkü beyaz lekeli kabuğu ile üetilmeye başlanmış. 1930 yılında ise Amerikalı bir doktor, hastalarına özellikle camembert tüketmelerini tavsiye etmiş ve Vimoutier’de Marie Harel adına bir heykel yaptırmış. Ancak bu heykel, 2. dünya savaşı yıllarında yıkılmış. Savaştan sonra Amerika’nın en büyük camembert üreticisi firmanın çalışanları tarafından yenisi dikilmiş.

Camembert Peynirinin Özellikleri
Günümüzde gerçek bie çiftlik camemberti hemen hemen hiç üretilmemektedir. Ancak fabrikalarda endüstriyel olarak, ya da geleneksel yöntemlerle üretimi sürdürülür. 11 cm. çapında 3-4 cm. yüksekliğinde bir cammebert yapmak için 2 litre sür gereklidir. En kaliteli camembert çiğ sütten yapılır. Süt önce mayalanır ve kepçeyle kalıba konur. Daha sonra süzülür, tuzlanır, çevrilir ve kalıptan çıkarılarak kuru bir mahsende bir ay dinlendirilmeye alınır. Dinlenme esnasında kabuğu doğal olarak oluşur. Daha sonra camembert, kabuğunun bombesini, üzerindeki lekeleri ve kırışıklıkları belli eden saydam bir kağıda sarılır. Kaliteli bir camembert’in tadı meyve aromalı, dokusu yumuşak ama asla yumuşak olmamalı; rengi ortasına kadar sarı olmalı asla beyazlaşmamalıdır.

Camembert fabrikalarda, yağı alınmış pastörize sütten, içine bir miktar pastörize krema katılarak üretilir. Bu teknikle üretilen peynirler, homojen dokulu ve daha uzun ömürlü olmasına rağmen, tadları diğerleri kadar iyi değildir. Kısa sürede süzülüp makineyle kalıplanır. Bütün, yarım ve dilimlenmiş olarak satışa sunulur. 1983 Ağustos tarihinden itibaren sadece Normandiya’nın 5 ayrı bölgesinde üretilen peynir, Normandiya Camemberti adını taşır ve satışa sunulacağı zaman, kutulanır.

SHOPPING BAG 0