Dünya Mutfakları

Dünyanın en iyi 10 mutfağı

Dünyanın dört bir yanından gelen mutfaklar, kendine has tatları, pişirme teknikleri ve kültürel mirasları ile mutfak sanatının çeşitliliğini ve zenginliğini sergiliyor. Her mutfak, yerel malzemeleri, tarihi ve gelenekleri yansıtan benzersiz lezzetler sunar. İşte dünyanın en iyi 10 mutfağı ve bu mutfakların öne çıkan özellikleri:

1. Fransız Mutfağı
Fransız mutfağı en az edebiyatı ve sanatı kadar iyi tanınır. Unlu yiyecekleri Fransız mutfağının temelini oluşturur. Peynir ve şarap kültürü mutfağın çok büyük bir kısmını oluşturur. Pek çok restoranı bulunan Fransa’da yalnızca Paris şehrinde 5,000 adet yemek yenilebilecek yer bulunmaktadır.

2. İtalyan Mutfağı
Dünyanın en eski mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağında neredeyse her şeyin içerisinde zeytinyağı bulmak mümkün. Mutfağın tarihi 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Normal bir İtalyan yemeği 4 bölümden oluşur. “Antipasto” adı verilen başlangıç, “primo” denilen ve makarna ya da pilavdan oluşan ara sıcak, “Secondo” yani ana yemek(genellikle et yemeği) ve “dolce” adı verilen tatlı. İtalyan mutfağında 400 çeşit peynir ve 300’den fazla sos bulunur.

3. Çin mutfağı
Çin’in belirli bölgelerinden gelen ve tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılan Çin mutfağı hergün dünya nüfusunun 1/3’ü tarafından tercih ediliyor. Yiyeceklerin çoğu ısırık büyüklüğünde hazırlanıyor. Bunun nedeni ise Çin kültüründe çatal ve bıçağın silah olarak kabul edilmesi. Masaya oturan herkese bir kase pilav verilmesi de geleneksel bir durum. Çin mutfağının en garip yiyeceği ise şüphesiz köpek etinden yapılan yemekleri…

4. Hint mutfağı
Dünyanın en karmaşık ve çeşitli mutfaklarından biri olan Hint mutfağı doğu, batı, kuzey ve güney olmak üzere ülkenin bölgelerine göre ayrılmış durumda. Genelde vejetaryen olan yemeklerin yanı sıra koyun, kuzu, tavuk, balık ve keçi etine rastlamanız da mümkün. Yemekler genelde çatal bıçak kullanılmadan yeniyor ve sandalye yerine yere oturuyorsunuz. Hint mutfağını denemek ilginç bir macera olabilir.

5. Tai (Tayland) Mutfağı
Ekşi, acı, tatlı ve tuzlu tatlarıyla Tai mutfağı her türlü damak zevkine hitap etmeyi başarıyor. Taze baharatların ve sebzelerin kullanıldığı yemeklerde pirinç bolca kullanılıyor. Ayrıca balık sosu ve karides püresi de sıkça tercih ediliyor.

6. Meksika Mutfağı
Çeşitli baharatları ve tatlarıyla Meksika mutfağı acılı yemekleriyle ününü duyuruyor. Meksika mutfağına has yemekler Aztek, Maya ve İspanyol kültürünün bir karışımı niteliğinde. Tatlı ekmeklerini ise Fransızlardan alan Meksika mutfağında egzotik yiyeceklere rastlamak da mümkün… Örneğin çıngıraklı yılan, iguana, böcekler ve geyikler de menüde karşınıza çıkabilir.

7. Japon mutfağı
Japon mutfağı gün geçtikçe daha geniş bir çevre tarafından tanınıyor ve tercih ediliyor. Dünyanın dört bir yanında bulunan 150 restoran arasında Tokyo restoranları en lezzetli yemeklere ev sahipliği yapıyor.

8. İspanyol mutfağı
Balık ve et ağırlıklı olduğu kadar sebzelerin de tercih edildiği İspanyol mutfağı, çeşitli baharatlarla şölen yemeklerini aratmıyor. İspanyol yemekleri yağın bolca kullanılmasıyla da ün yapmış durumda. Yemeklerin yanında en çok tercih edilen içki ise şarap ve meyvelerden yapılan sangria…

9. Yunan mutfağı
Türk ve İtalyan mutfaklarından bolca etkilenen Yunan mutfağı, zeytinyağı, sebze ve baharatların bolca kullanıldığı yemeklerle damak zevkinize hitap ediyor. Yunanistan’da eski mutfak kültürünü de görme fırsatı elde edebilirsiniz. Tarihi eser niteliğindeki mutfak ve servis malzemeleriyle orta çağa doğru bir yolculuk yapabilirsiniz.

10. Lübnan mutfağı
Lübnan, Orta Doğu’nun size sunmak için elinde bulundurduğu tüm tatlara şahitlik edebileceğiniz bir mutfak kültürüne sahip. Genellikle Akdeniz’e özgü yemekleri sebze açısından oldukça zenginken et biraz daha az kullanılıyor.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

18 Replies to “Dünyanın en iyi 10 mutfağı”

 1. meryem

  yanlışlınız var düzeltim 1. türkiye diyerlerini siz sıralayın.

 2. osman

  bence de türk mutfağı da bu listeye eklenmeli .

 3. burak

  fransız ve italyan mutfağını uzakdoğu ve türk mutfağından öne koymak biraz değişik olmuş. hadi türk mutfağı biraz subjektif olabilir bilemem ama fransız ve italyan mutfağının bu kadar önce anılması sadece kültürel ve ekonomik sebeplerdendir, bir tadımcının bu kadar sığ olmaması gerekir.

 4. mehmet marhan

  ben cede turk yemegi 1 srada

  1. hakan

   bence türk yemekleri 1. sırada olmalı

 5. arzum

  kırgız mufağıda bence olmalıııııı

 6. feride

  sadece şaraptan dolayı fransız mutfagı 1. sırada öyle mi? bu sıralamayı yapan şahsın osmanlı saray mutfagından haberi yok galiba. türk mutfagı nasıl ilk 10a girmez??

  1. jkuk

   bencede çok haklısın

 7. yavuz

  kesinlikle türk mutfağı onların neyi var hele yunanlılar herşeyimize bizim diye sahip çıkıyorlar onların hepsi bizden yemeği öğrendi hele çinliler ancak yılan,böcek ve kürtaj çocuklarını yiyorlar iğrenç

 8. rabia

  yok artın tabii ki TÜRK yemeği sorun bizde yemeklerimizi dünyaya tantamıyoruz ki adamların doğru düzgün 1 yemeği var dünya tanıyo yunalılar yemeğini yarı bizim türk kahvesini yunan kahvesi yaptıla r baklavanın patentini aldılar daha ne olsun çinlilerin yemediği bişey kalmadı zaten DÜNYA YEMEK GÖRSÜN TÜRK YEMEKLERİ

 9. irem

  Dünyanın en eski ve tek mutfağı Fransız, Çin ve Türk mutfağıdır.Diğerleri sonradan bitme ..

 10. yenal

  türk mutfağı yurt dışında bilinmemekle birlikte sadece kebabımızın tanıtımını yapıyoruz oysa yurt dışında hakiki türk ev yemekleri veya bir esnaf lokantası olsa türkiyeden çıkmazlar bi kokoreçimizi yesinler 🙂 🙂

 11. mert

  sanki yediniz onlardanda türk mutfağı 1. dionuz

 12. rabia

  hadi cnmm çin yemğii falannhepp bööceek att ağayyı kaplummbağa o ülkelerr vijdansızzz bncee insann haramm hayvanlarıı yemezzz bncce. bide fare falann yiyolarrrr düüşününbnn onlarınn yerinde olmakk istermisinizz bakalımm . düşününce midemm bulanıyo şuann kusmakk üzzereyyimm zateee. 🙁

 13. hadiordan

  yav türk yemeklerini ve türk mutfağını sadece türkler tanıyo..gerisini siz düşünün..

 14. Özge Alsancak

  Çin Mutfağını bu sıralamadı üst sıralarda görmek çok üzücü..Çin’de yaşayan bir Türk olarak yemek, lezzet, sofra adabı kavramlarının olmadığı bir mutfak..gerek Türkiye’de ki gerek diğer ülkelerde ki Çin restaurantları aslında bulundukları ülkelerin damak tatlarına yakın lezzetler sunmaktadır bu resteurantlar malesef Çin mutfağını yansıtmamaktadır Çin’de sunulan yemeklerden farklıdır.

 15. miray

  Bu sıralamayı yapanın eline sözlük gözüne gözlük vermeliyiz.ağzının tadını bilmeyen köpek eti insan eti yiyen ülkeleri koymuşlar

 16. Adnan

  Selamlar,
  ALMANYADAN ADNAN
  Dünya da tek bir gerçek vardir oda Türkiyemizin damak ve tad konusunda BIR NUMARA olmasidir. Cesitlilik sebze, meyve ve otgiller, dünyanin hic bir yerinde böyle bir Cesitlilik olmamasi, deniz ürünlerindede böyle hangi bir ülke nin cevresinde 4 deniz var.
  Onlar yesin solucani sülüğü sümüklü böregi maymunu, kediyi ve insan dostu köpeği, yok insan oğlu yok..!
  Böyle medeniyet böyle birincilik olmaz.
  DÜNYADA normal kalmis milletlerden TÜRK MILLETI olarak.
  Biz bir numaraniz.. TÜRKIYE 1 NUMARA
  SELAMLAR
  ADNAN

Comments are closed.