FREE WORLDWIDE SHIPPING OVER $100

LAST CALL: LOWEST PRICE GUARANTEE 50% OFF. EXPLORE

Biberli Dana Fileminyon

Dana bonfile ile yapılan bir Fransız mutfağı yemeğidir fleminyon (Filet Mignon). Bonfile ile hazırlanır, biber ya da mantar soslu olarak da servis edilebilir.

Malzemeler

  • Yaklaşık yarım kg. dana bonfile
  • Yarım tatlı kaşığı tane karabiber
  • Yarım tatlı kaşığı pul kırmızı biber
  • 1 tatlı kaşığı tane yeşilbiber (Baharat olarak satılan yeşilbiber)
  • 1 tatlı kaşığı hardal
  • 350 gr. domates

Yapılışı
Tane yeşil biberler, karabiberler ve pul kırmızıbiberleri havanda dövüp, bir salata kâsesine aktarın. Hardalı ekleyip, iyice karıştırdıktan sonra, kabukları soyulup, çekirdekleri çıkarıldıktan sonra, doğranmış domatesleri koyun ve bir çatalla ezerek, hamur kıvamına getirin.

Dana bonfilesini kâseye koyup, her yanını karışıma iyice bulayarak, kâsenin üstünü örtün ve buzdolabında en az yaklaşık 2 saat bekletin. Bekleme süresinin sonuna doğru, fırınınızı 240 dereceye ısıtın. Kâseyi buzdolabından alıp, bonfileyi bir fırın kabına aktararak, kâsede kalan bütün biberli karışımı üstüne sürün (Etin, iki yan ucunun da biberli karışımla kaplanmasına dikkat edin). Kabı fırına verip, bonfileyi 10 dakika pişirdikten sonra, sıcaklığı 180 dereceye düşürün ve eti yaklaşık yarım saat daha pişirin (rengi pembemsi olacaktır; daha çok pişmiş olmasını istiyorsanız, yaklaşık 10-15 dakika daha pişirin).

Kabı fırından alıp, üstünü örterek, eti bir kenarda 10 dakika bekletin. Sonra bir servis tabağına aktarıp, kalın dilimler halinde keserek, (Arzu edilirse taze ot, suteresi, kuşkonmaz dallarıyla süsleyebilirsiniz) servis yapın. Afiyet olsun..

Not: Tarif lezzetler.com sitesinden alınmıştır.

Picture of Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur

About Me

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Son Yazılar

Bülten Üyeliği

Lezzet dolu haberler için bültenimize hemen katılın!