Şık ve nezih ortamıyla Nalia Restaurant, Karadeniz Bölgesi’nin özgün ve leziz mutfağının zengin çeşitlerini Kadıköy Bostancı’da sizlerle buluşturuyor.

Nalia yemek yapmayı sanat haline dönüştüren profesyonel aşçı kadrosu ile damaklarda Nalia farkını akıllarda Nalia adını bırakacak.

Güvenli otopark, kablosuz internet, 70 kişilik konforlu yemek salonu,40 kişilik özel bahçesi ve güler yüzlü servis hizmeti ile biz sizi, siz sevdiklerinizi Nalia‘da ağırlayın.

Karadeniz mutfağının vazgeçilmez bir öğesi olan Nalia (Serender);Orta ve Doğu Karadeniz’de yiyeceklerin kurutulması, depolanması ve korunması için yapılan ahşap evlerdir. Her evin yakınında tahta oymacılığının en güzel örneklerini yansıtarak inşa edilen Nalia‘lar başta mısır olmak üzere; fındık, ceviz ve hurmaların kurutulduğu, saklandığı mekanlardı.

Gürcüce’deki adı Nalia olan ve yörede Serender olarak da bilinen bu yapılar dört adet direk üzerine inşa edilirlerdi. Alt tarafı tamamen boş olan Nalia‘ya çıkılacağı zaman; portatif merdivenler, Nalia‘nın merdiven dayamak için özel olarak yapılan çıkıntısına dayandırılır ve bu şekilde Nalia‘nın içine girilirdi.

Gerek mimari yapısı gerekse işlevsel önemi Nalia‘yı Karadeniz mutfağının en önemli öğelerinden biri haline getiriyor. İşte bunun için bizler de Karadeniz mutfağının eşsiz tatlarını sizlerle paylaşmak için Nalia adını tercih ettk. Nalia Karadeniz’in o doğal lezzetlerini sizlere sunmaya devam edecek.

Leave a Reply

  1. İstanbul'un En Lezzetli 35 Çorbası ve Çorbacıları - Gurme Rehberi

    […] Karalahana çorbası (Naliya) 6 TL. Karadeniz’in klasik lezzetlerinden karalahana çorbası, Naliya’da yöreye özgü iç […]