Topkapı Sarayı içinde yer alan Konyalı Lokantası, 1967 yılında faaliyete geçti. Türk mutfağını Türkiye’yi ziyaret eden yabancı misafirlerimize, dolayısıyla dünyaya tanıtmayı hedefleyerek açılan Konyalı Topkapı Sarayı Şubesi, sadece ülkemizin tanıtımını değil binlerce dolarlık döviz girdisiyle ülkemiz ekonomisine katkıda bulunma görevini de başarıyla sürdürmektedir.

Kurulduğu günden itibaren yerli yabancı pek çok devlet adamı, imparator, kral, kraliçe ve ünlüyü ağırlayan Konyalı, bu konuda da rekoru elinde bulundurmaktadır.

Salı günleri kapalı olan bu eşsiz boğaz manzarasına sahip mekan, misafirlerine geleneksel Türk mutfağından seçme lezzetlerin yanında zengin bir de tatlı mönüsü sunmaktadır. Salı hariç her gün 08.30-16.30 arasında misafirlerine hizmet vermektedir.

Konyalı Topkapı Sarayı şubesinde muhteşem manzara eşliğinde, hünkar beğendi, kuzu tandır, kuzu dolması ve zeytinyağlıların seçeneklerden sadece birkaçı olduğu Türk mutfağının lezzetlerini tadabilirsiniz.

Leave a Reply

  1. Türk mutfağını tanıtmak için nereye gidelim?

    […] 1897’de Konyalı Hacı Ahmet Doyuran’nın dört masa, 16 sandalye ile Sirkeci’de açtığı Konyalı Lokantası dört kuşaktır damat Mustafa Doğanbey ve çocukları tarafından işletiliyor. Torun, Eren […]