Apinya, dünyanın en meşhur mutfaklarından olan Tayland Mutfağı’nın sunulduğu restoran Ankara’daki ilk ve tek Tayland Restoranı olup aşçıların tamamı Taylandlı’dır. Tayland Yemekleri’nin yanı sıra taze sushilerin yer aldığı Japon Yemekleri de beğeni sahiplerine sunulmaktadır. Otantik yemeklerin sunulduğu restoran modern Tayland tarzı atmosferi ve dekorasyonu ile dikkati çekmekte olup yabancılar arasında oldukça popülerdir. Restoran konum itibariyle Hilton ve Sheraton gibi oteller bölgesine de çok yakındır. Restoranda pek çok çeşidi bir arada, daha hesaplı olarak yeme imkanı sağlayan “set menü” öğlen saatlerinde 12:00-15:00 arası verilmektedir.

Tayland asıllı, Uzakdoğu Yemekleri gurmesi ve “owner-chef”, Apinya VESKE, GOP’daki hareketli yaşam bölgesi ve buluşma noktası olan Arjantin – Filistin – Attar üçgeninde yer alan restoranında hem dünyanın en sağlıklı ve en popüler mutfağı olan Tayland mutfağının yöresel lezzetlerini hem de yeni keşif Japon yemeklerini sunmaktadır. Restoran müşterilerinin büyük kısmını ise yabancılar oluşturuyor.

Ticari olmaktan ziyade daha çok bir kültürün sunumu olan restoran, Taylandlı bir mimar tarafından modern-otantik Tayland tarzında tasarlanmış olup bembeyazlığı ile dikkat çekmektedir. Restoran, Tayland motiflerinden oluşan CNC’ler, otantik Tayland tarzı duvar kaplamaları, Tayland oymacılık sanatının sergilendiği ahşaptan oymalar, Tayland yöresel kumaşlarından sandalyeler ve koltuklar ile dekore edilmiş. Yaklaşık 150 kişiye aynı anda hizmet verebilen restoranda, zengin menüdeki yemeklerin keşfi inanılmaz heyecan verici. Sadece Amerikada neden 2000′den fazla Tayland restoranı’nın bulunduğunu ve Tayland yemeklerinin neden dünya mutfağında ilk sırada yer aldığını Apinya Hanım’ın kendisinin hazırladığı menüye bakınca anlıyoruz.

Burada sadece birkaç çeşit “Tom Yam (acı ekşi çorbası)” ve sıradan körili yemekler değil!… bütün Tayland usulü Tom Yam çeşitleri olan karidesli, balıklı, tavuklu ve deniz mahsüllü Tom Yam çeşitleri bulunmakta, dana etli veya tavuklu yeşil veya kırmızı körilerin yanısıra balık köfteli yeşil köri, ördek etli kırmızı köri, dana etli Massaman köri, tavuklu Garee köri ve balıklı köri ve dilerseniz de kuru köri yemekleri bulabilirsiniz. Aşçıların tamamının Tayland uyruklu olduğu restoranda ayrıca çok çeşitli deniz mahsülü yemekler ve yöresel salatalarda bulunmaktadır. Genellikle yemekler kokulu şifalı otlarla hazırlanıyor.

Ayrıca yemeklerin büyük çoğunluğu özel olarak hazırlanan soslarla özelliklede balık esanslı “Nam Pla” adı verilen ve bu mutfağın vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan sosla birlikte yeniyor. Süsleme ise çok önemli. Tabağa ve sunulan yemeğe verilen değeri gösteriyor. Hiç denenmemiş sushileri ise sadece burada bulabiliyorsunuz. Örneğin; Apinya Roll, Maggie Roll, Hamsi Roll. Uzakdoğu tatlarıyla hazırlanan kokteyller ve içki çeşitliliği de menüye ayrı bir zenginlik katıyor.

İşletme sahibi, Tayland mutfağının özelliğini; ” acıyı, ekşiyi, tatlıyı ve baharatı, başka bir deyişle dört temel tadı tek bir öğünde kullanarak sayısız sos ve çeşni ile otantik lezzetler yaratmak” olarak tanımlıyor. Ayrıca Tayland mutfağını tek cümlede şöyle anlatıyor: Bir Taylandlı için yemek yemedeki amaç sadece karın doyurup damak zevkini tatmin etmek değil, tüm tat algılama duyularını harekete geçirmektir.

Leave a Reply

  1. Başkent’te Tayland esintileri: Apinya

    […] asıllı Uzakdoğu yemeklerini yansıtan Apinya, Ankara’nın ilk ve tek otantik Thai restoranı olarak nitelendiriliyor. Tayland […]