Graten, hemen her ülke mutfağında yeri olan ve oldukça yaygın kullanılan bir pişirme yöntemdir. Beşamel sos, kremşanti, rendelenmiş peynir, yumurta ya da tereyağının hazırlanan yemeğin üzerini kapatacak şekilde konulup, fırınlanmak sureti ile pişirilmesi ile elde edilir. Graten hazırlarken amaç, tercih edilen malzeme ile kaplanan yemeğin üzerini kahverengi, ince bir kabuk bağlayana kadar fırında pişirmek ve bu sayede koruyucu bir tabaka elde etmektir.

Graten’in, dünya mutfaklarına uzanan serüveni Fransız yemek kültürü ile başlar… Graten kelimesi Fransızca kazımak, kazıntı ya da tencere dibi anlamına gelen “gratter” kelimesinden türetilerek dünya mutfaklarındaki yerini almıştır.

Graten pişirme yöntemi; sebze, balık, et, hamur işleri ve bazı tatlıların hazırlanmasında tercih edilebilir. Patates, patlıcan, domates, karnabahar, ıspanak ve kabak, graten pişirme yöntemi ile en yaygın hazırlanması tercih edilen sebzelerdir. Genellikle beşamel sos ve/veya rendelenmiş peynir ile kaplanarak fırınlanırlar. Graten hazırlarken fırın kabına yerleştirilen malzemeler çiğ ya da önden pişirilmiş olabilir. Graten pişirme yönteminin bir diğer özelliği de hazırlanan yemeğin fırında pişirilirken ya da ısıtılırken kurumasını önleyecek koruyucu bir tabaka oluşturmaktır.

Leave a Reply

  1. kamil şensoy

    güzel bir bilgilendirme yazısı bu begendim..