Yengeç, deniz ürünleri yemeklerinde tercih edilen bir kabuklu türü. Bizde en bilinen yengeç çeşidi olan Pavurya ise (Latince Cancer pagurus), Ege ve Akdeniz’de bolca rastlanan bir türdür. Beyaz ve lezzetli eti nedeniyle tercih edilir (Bkz: Pavurya ile yapılan deniz ürünleri salatası). Yaklaşık 10-12 cm uzunluğa sahip olup, daha da büyükleri görülebilmektedir. Ülkemizde 2 türü, Çingene pavuryası ya da yengeci (Çağanoz da denir) ile Marmara pavuryası ünlüdür. Mavi yengeç ile çok benzer olmasına rağmen pavuryada kırmızı renkler vardır, bu nedenle “kırmızı yengeç” de denir.

Sığ ve kayalık alanlardan 500 metre derinliklere kadar yaşama alanları mevcuttur. Genellikle 1-100 metre derinlikler arasında bulunurlar. Gündüzleri kaya altlarında gizlenip geceleri beslenmek için açığa çıkarlar. Etçil ve leşçildirler. Özel olarak avcılığı yapılır. Ekonomik değeri oldukça yüksektir. Pavurya yavruları ise yaklaşık 3-4 cm uzunluktadır.

Çingene pavuryası veya Çağanoz (Latince Carcinus aestuarii), Akdeniz’de yaygın bir yengeç türüdür. Bütün dünyanın açık deniz kıyılarında bulunan Carcinus maenas türüne çok benzer. Türkiye’de bütün kıyılarda yaygındır.

Marmara pavuryası (Latince Pachygrapsus marmoratus), Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve Atlas Okyanusunun bir kısmında yaşayan küçük bir yengeç türüdür. Koyu menekşe renginde olup sarı mermer desenlidir. Boyu en fazla 3.5 cm civarındadır. Güney Avrupa, Karadenizden Fas kıyılarına, Atlas Okyanusunda Portekiz, İspanya ve Fransa, kıyılarına kadar yayılır.

Leave a Reply

  1. Yengeç Salatası Tarifi- GurmeRehberi.com

    […] lezzetli hem de sağlıklı. Özellikle de yaz sofralarında. İşte keyifle yiyebileceğiniz bir yengeç salatası […]

  2. Kabuklu deniz ürünleri nasıl yenir, nasıl pişirilir?

    […] kabuklular sınıfındadır. Yan yan yürüyen bir hayvandır. Yengeç halk arasında pavurya, çalpara veya çağanoz diye de söylenir. Canlı olarak kaynar suya atılıp pişirilebilir. […]