Kabuklu deniz ürünleri balık sofralarının ara sıcağı olarak çok sevilir. Midye, ıstakoz, karides, yengeç, kerevit, istiridye gibi çok sayıda çeşidi olan deniz ve tatlı su kabukluları, protein, mineral, fosfor ve vitaminler bakımından zengin yiyeceklerdir. Lezzetlerinin yeri de bir başkadır.

Kabukluların bu sağlıklı özelliklerine rağmen, bekledikçe çabuk bozulur. Bu yüzden kabukluları satın alırken taze ve mümkünse canlı olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle midye ve istiridye yazın çabuk bayatlar ve bozulur. İşte kabuklu deniz ürünleri nasıl yenir ve pişirilir, birkaç öneri:

Istakozİstakoz: Kabukluların en lezzetlisi ve pahalı olanı istakozdur. Beyaz eti için avlanır. Sindirimi de oldukça zordur. Kaynar suya atıldığında kırmızıya dönüşür. İstakozu canlı alma olanağı yoksa taze olup olmadığını anlamak için arkası ve vücuduyla kuyruk arası koklanır. İstakozun genellikle haşlaması, çorbası, salatası, mayonezli ve soslu yemekleri hazırlanır. (Bkz: Istakoz nasıl pişirilmeli?)

Böcek (Langust): İstakozdan sonra en lezzetli deniz ürünlerindendir. Eti daha beyazdır. İstakoz gibi taze ve canlı olarak haşlanır.

Istiridyeİstiridye: Midye türünden iki kabuklu bir deniz hayvanıdır. Eti midyeden daha lezzetlidir. Yazın yenmesi tehlikeli olabilir. Çünkü bu aylarda hastalanırlar. Genelde çiğ olarak yenir. Önce kabuğu ikiye açılır. Eti alt kabuğunda bırakılır. İstridye üzerine limon sıkılarak tuz ve karabiberli yenir. Izgarası, külbastısı ve pilakisi yapılır. (Bkz. İstiridye külbastı)

Deniz Tarağı: İstiridye görünümünde kabukları oymalı ve yelpaze biçimindedir. Eti lezzetlidir. İstridye gibi yenir. (Bkz: Deniz tarağı tarifi)

KaridesKarides: Tuzlu ve tatlı sularda yaşayan kabuklu bir su ürünüdür. Beyaz ve lezzetli eti vardır. Kaynar suya atıldığında tatlı bir kırmızıya dönüşür. Karidesin haşlaması, güveci, salatası ve kokteyli yapılır. (Bkz: Kırmızı şarap soslu karides)

Kerevit: Tatlı sularda yaşar. Etleri lezzetli olup karides gibi değerlendirilir.

Yengeç: Eklem bacaklıların kabuklular sınıfındadır. Yan yan yürüyen bir hayvandır. Yengeç halk arasında pavurya, çalpara veya çağanoz diye de söylenir. Canlı olarak kaynar suya atılıp pişirilebilir. Kızartma buğu veya suda haşlaması yapılır.

Midye DolmasiMidye: Denizlerde kaya ve kalaslara yapışık olarak yaşayarlar. Midyenin dolması, pilavı, salması ve tavası, fırını, ızgarası, pilakisi, güveç gibi yemekleri hazırlanır. İri midyelerden iç tava ve çöp kebap küçük ve dolgun olanlardan da ızgara haşlama pilaki yapılır. (Bkz: Midye fırın)

Kabukluları Pişirme Yöntemleri:
Daha önce açıkladığımız gibi bazı kabuklular hem çiğ olarak yenir hem de pişirilerek. İstakoz, böcek gibi kabukluların haşlama suyuna bolca tuz ve sirke katılır. Karides gibi kabuklular için varsa temiz deniz suyu da kullanılır.

Deniz Taragiİstakoz, böcek gibi kabukluların haşlama süresi uzunluklarına göre hesaplanır. Her santim uzunluk için 45 saniye pişme süresi verilir. İstakozun başı ile kuyruğu arasındaki ölçü 20 cm ise 20 çarpı 45 bölü 60 = 15 dk pişirilir. 30 cm uzunluktakiler 22 dk 40 cm olanlar 30 dk pişirilir. Midye istridye ve karides gibi kabuklular kuru ısıda da pişirilmeye elverişlidir. Kabukluların ızgarası çok lezzetli olur.

Leave a Reply

  1. eyup halil

    sayın yetkili hemen hemen deniz ürünlerinin hepsini yedim fakat ıstakoz yemedim evde pişirdikten sonra nasıl ayıklanır ve yenir selam

  2. Taze mi bayat mı?

    […] istiridye türü kabuklu deniz ürünleri denizden çıkınca su kaybetmeye başlar. Taze olup olmadığını anlamak için ağırlığına […]