Kalkan (Latince: Psetta maxima) gözleri vücudunun sol tarafında bulunan ve sağ tarafı ile denizin tabanında yatan bir yassı balık türüdür.

Karadeniz’in bu ünlü balığı bütün yassı, oval vücudu, bir tarafı siyaha yakın diğer tarafı beyaz rengi ve beyaz tarafındaki düğmeleri ile tanınır. Her iki tarafı siyah olan kaya kalkanına da nadiren rastlanır. Kaya kalkanı daha çok Sinop, Samsun civarında çıkar. İstanbul Boğazı’nın kuzeyinde, Karadeniz’in batısında avlanan balığın bir tarafı siyah, bir tarafı beyaz olan adi kalkandır. Karadeniz içinde, kışın soğuk olan kuzeydeki Kırım sahili civarından, güneye yani Batı ve Orta Karadeniz sahillerimize doğru göç eder.

Her mevsim avlanan kalkan bütün sene boyunca yenebilir. En lezzetli zamanı Ocak sonundan Mart ortalarına kadardır. Tavası ve ızgarası çok güzel olur. Buğulaması ve kağıt kebabı da yapılır. İlkbahar sonlarından itibaren Ağustos ayına kadar yakalanan kalkan yavrularının tavası nefis olur.

Kaynak: Fish Var Balık Lokantası

Leave a Reply

 1. Kalkan balığının gizli formülü

  […] alır, üzerindeki düğmeleri kendisini düşmanlarından korur. Tahmin ettiğiniz üzere kalkan balığından bahsediyorum. Türkiye’de Karadeniz’den avlanan bu balık dünyada Kuzey Atlantik ve […]

 2. Kalkan Buğulama Tarifi

  […] kalkan balığını ince dilimleyin, 1 çorba kaşığı tereyağını tavaya aktarın. Kızdırdıktan sonra küçük […]

 3. Kalkan Tava

  […] mevsim yenilebilen, eşsiz bir lezzete sahip bir balıktır kalkan. Karadeniz’in bu özel balığı tavada da ayrı bir […]

 4. Kalkan balığı tarifleri - GurmeRehberi.com

  […] en ünlü balıklarından kalkan, lezzetiyle balık sofralarının baştacıdır. Izgara, tava, buğulama gibi birçok tarifi […]