FREE WORLDWIDE SHIPPING OVER $100

LAST CALL: LOWEST PRICE GUARANTEE 50% OFF. EXPLORE

Yararlı Bilgiler

En Önemli 10 Tanesiyle Çikolatanın Faydaları

çikolata eritme

Çikolatayı kim sevmez ki? Sevmeyenler lütfen hemen şuracığa çekilebilir mi? Çekildiyseniz size çikolatayı en başından sevdirecek, sevenleri ise tekrar tekrar aşık edecek bir şeyler anlatacağız.

Çikolatanın faydaları saymakla bitmiyor ancak biz en önemli 10 tanesini bir araya getirdik. Getirdik ki çikolatayı her seferinde suçlamayalım, birazcık aklanıp paklanabilsin diye. Temize çıkmak onun da hakkı tabii ki.

Hazırsanız ve yanınıza bir kare çikolata aldıysanız çok sağlıklı bir yazı geliyor. Unutmadan söyleyelim, bahsettiğimiz çikolatanın birazcık bitter olması gerekli.

Çikolata kalbinizi korur

cikolata-saglik

Yapılan bir araştırmaya göre haftada 1 bitter çikolata yiyen bireyler kalp hastalıkları riski üçte bir oranında azalıyormuş. Bunun nedeni ise kanın pıhtılaşmasını engellemesiymiş.

Çikolata ömrünüzü uzatır

cikolatanin-yararlari

Kulağa garip gelebilir ancak Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre dünyanın en yaşlı kadınların bir tanesi olan Jeanne Louise Calment -122 yaşında- her hafta 226 gram bitter çikolata yemiş. Doktorlar ise kadının bu nedenle daha sağlıklı olarak yaşadığını belirtmiş.

Çikolata beyninizi korur

cikolatanin-faydalari

Beyin zarınızın güçlenmesine yardımcı olan çikolata gelen darbelerden beyninizin hasar almamasına yardımcı oluyormuş. Bunu doğrulayan profesörler ise Johns Hopkins Üniversitesi’nden.

Çikolata kan akışını düzenler

cikolata-neye-yarar

Az önce bahsettiğimiz gibi kanın pıhtılaşmasını engelleyerek vücudunuzda çok düzgün bir şekilde dolaşmasına yardımcı oluyor çikolata. Bu nedenle pıhtılanmaya bağlı hastalıklar daha az görülüyor.

Çikolata öksürüğünüzü keser

cikolata-nasil-yapilir

Kimyasal bir bileşen olan theobromine, öksürüğün oluşmasını sağlıyormuş. Çikolata ise bu bileşenlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olarak öksürüğün kesilmesinde görev alıyormuş.

Çikolata cildinizi korur

Un cuore nel cioccolato

Alman bilim insanlarının belirttiği doğrultuda bitter çikolatanın özellikle kadınların derileri üzerindeki etkisinin çok yüksek olduğu biliniyor. Çünkü bitter çikolata ultraviyole ışıklardan koruyarak derinin daha canlı ve düzgün görünmesini sağlıyormuş.

Çikolata diyabet riskini azaltır

cikolata-faydalari

Tabii ki de bol sütlü, bol yağlı ve bol eklemeli çikolatalardan bahsetmiyoruz. Neredeyse %99’a kadar doğrudan kakao olan, gerçek kakaoya en yakın çikolatalardan bahsediyoruz. Bitter çikolata insülin duyarlılığını azaltarak diyabet riskini azaltıyormuş.

Çikolata sayısal zekayı artırır

cikolata-dis-curutur-mu

Yapılan araştırmalara göre öğrencilerin sayısal zekalarını artırmak için bitter çikolata yedirebilirsiniz. Ayrıca sınav öncesi çikolata da oldukça yararlı olacaktır.

Çikolata hastalıklara karşı korur

cikolata

İçerdiği antioksidanlar sayesinde hastalıklara karşı savaşır, özellikle grip gibi hastalıklarda baş savunucu olur.

Çikolata regl dostudur

bitter-cikolata-saglikli-mi

Regl öncesi ve regl döneminde çikolata yemek kanı pıhtılaştıracağı için daha rahat bir regl dönemi geçirmenizi sağlar.