Gülün tadı kadar tıp tarihindeki yerine dikkati çeken Prof. Ayten Altıntaş gülbeşeker yapmayı da tarif ediyor. Gül zamanı yapıp sonra ilaç niyetine günde bir kaşık da alabilirsiniz, yaptığınız yemeklere katmak için de kullanabilirsiniz.

 • 1 kap gül yaprağı (sıkı sıkı bastırılmış),
 • 2 + 1 kap şeker

Kullanacağınız gülün ilaçlanmamış olmasından emin olmanız gerekir. Kokusu yoğun olan okka gülü veya Isparta gülü gibi bir gül seçin. Gül yapraklarını şeker ile iyice ovun. Kapaklı cam bir kap veya geniş ağızlı bir kavanoza koyun ve 20 gün kadar arada karıştırarak güneşli bir yerde bekletin. Bu süre zarfında hava alması için kavanoz veya kabın ağzına tülbent de bağlayabilirsiniz. 20 günün sonunda 1 kap şeker daha ilave edin ve karıştırın. Bir 10 gün kadar daha güneşte bekletin. Sonrasında ışık almayan kaplarda serin bir yerde bekletmenizde yarar var. Yıl boyu şifa niyetine bir kaşık tadımlık keyfine varın.

Güllü Tuz

Geçtiğimiz hafta Londra’da uzun zamandır beklenen bir lokanta açıldı. May Fair otelindeki Quince (Ayva) adlı lokantanın şefi Silvena Rowe Bulgaristan kökenli, Bulgar bir anne ve Türk babanın kızı. Gül diyarından geldiğini yemeklerinde de belli ediyor ve tatlıdan tuzluya her yemeğine bir gül dokunuşu konduruyor. Mutfağında Osmanlı kültüründen çok etkilendiğini söyleyen Silvena’dan Gülbeşeker’in tam tersine yemeklere gül kokusu katmak için bir ‘Tuz’ tarifi seçtim.

 • 1 adet kokulu pembe gül,
 • 2 çorba kaşığı turşuluk tuz.

Gül yapraklarını tuz ile ovalayın ve mutfak havlusuna yayın. Ovalama işlemi karışım macunlaşana kadar değil, gül yapraklarını hafifçe ezecek ve tuz kristalleri gülün rengini alacak kadar olmalıdır. Bir iki gece böylece bekletin ve kuruyup fazla neminin uçmasını sağlayın. Karışım nemini çekip kuruyunca kullanmadan önce tuzu hafifçe dövüp inceltebilirsiniz.

AYLİN ÖNEY TAN
www.cumhuriyet.com.tr

(Editör notu: Sevgili Aylin Öney Tan‘a Cumhuriyet Dergi‘de yayınlanan yazısı ve tarifini GurmeRehberi.com ile paylaştığı için teşekkür ederiz.)

Leave a Reply

 1. Nilay Tulum

  İzinsiz kullandığınız fotoğraflarımı acilen siteden kaldırmanızı rica ediyorum.

  Editörünüzü bu konuda uyarmanız yerinde olacaktır. Fotoğraflardaki watermarkları croplayıp kendi malınız gibi kullanmak ve kaynak göstermemek emek hırsızlığından başka bir şey değil.

  Linkler: https://www.gurmerehberi.com/tarifler/yemek-tarifleri/gulbeseker-ve-gullu-tuz/
  https://www.gurmerehberi.com/tarifler/yemek-tarifleri/yogurtlu-cagla-asi/
  https://www.gurmerehberi.com/gurme-rehberi/yiyecekler/gullacin-puf-noktasi-ve-3-farkli-tarifi/