Turpgillerden, küçük ağaçlara benzeyen görünümüyle son yıllarda sofralarda daha çok yer almaya başlayan brokoli, oldukça faydalı bir sebze. Çorbası ve salatası ile sevilerek tüketilen brokoli, İtalya-Akdeniz orijinli bir bitkidir. Beta karoten açısından son derece zengin olan brokolinin, bu özelliği ile güçlü bir kanser savaşçısı olduğu, yemek borusu, mide, bağırsak kanserleri tehlikesini azalttığı bilinmekte. Bol miktarda beta karoten içeren brokoli bu yönüyle kanserle savaşan besin maddelerinden sayılıyor. Uzmanlar özellikle iltihap ve metastaz oluşumunda önleyici etkisi olan brokolinin yapı taşı olan maddelerin, brokolinin ısınması ile ölmeye başladığını belirterek, brokolinin faydalarından yararlanabilmek için, mümkünse çiğ olarak yemek; ancak bu yapılamıyorsa bile, pişirilme süresinin mutlaka kısa tutulması gerektiğini vurgulamaktalar.

Bu faydalarının yanı sıra brokoli bebeğiniz için de oldukça yararlıdır. Püre ya da çorba şeklinde yiyebileceği gibi suyunu sıkarak mamasına da karıştırabilirsiniz. Ancak elbet diğer besinlerde olduğu gibi brokolinin de ayarını kaçırmamak gereklidir. Yeterli miktarı mide ve bağırsaklarını düzenlerken, fazlası ishale ve başka sorunlara neden olabilir.

Brokoli nasıl seçilir ve nasıl pişirilir?
Brokolinin hangi yemeğini yaparsanız yapın fazla pişirmemeye dikkat edin. Çünkü fazla pişmiş brokolide hiçbir besin maddesi ve vitamin kalmayacaktır. Bu nedenle brokoliyi buharda pişirmek daha uygun olacaktır.

Brokoli 3–5 dakikadan fazla pişirilmemesi gereken bir sebzedir. Brokolinin faydaları için, brokoliden almamız gereken vitamin ve mineralleri, 5 dakikadan fazla pişirilen brokoliden almamız olanaklı değildir. Bu nedenle de, brokoli nasıl pişirilir sorusundan önce brokolinin pişirme süresini çok iyi bilmek gerekmektedir.

Markеttеn ya da pazardan aldığınız brokolinin tazе olması dikkat еtmеniz gеrеkеn bir konudur. Tazе brokoli yеşil olur, sararmış olanları almaktan kaçının. Satın aldığınız brokoliyi buzdolabınızda 4 gündеn fazla bеklеtmеyin. En doğru kullanma biçimi pişirеcеğiniz kadar büyüklüktе parçalara ayırıp fazlasını buzluğa koymaktır. Dеrin dondurucuya atılmış çiğ brokoli 6 ay kadar tazеliğini korumaya dеvam еdеr.

Leave a Reply

  1. En sağlıklı 10 kış besini

    […] Brokoli Yılın her mevsimi bulunması mümkün olan brokoli, A, C, K vitaminleri ve kalsiyum, demir ve magnezyum içeren mineralleri sayesinde, mükemmel bir antioksidan kaynağı ve göz dostu. […]