Izgara etin en sağlıklı beslenme şekillerinden olduğu bilinir. Elbette doğru yöntem ve zamanlamalarla. Izgara deyince akla ilk gelen mangal tabi.

Fakat ister kömür ateşinde ister elektrikli ızgarada yaptığınız etlerin lezzeti, etin türü ve ete uygulayacağınız işleme bağlı. Piknikte ya da mutfağınızda yapacağınız ızgaralar için en önemli adımlardan biri etinizi marine ettiğiniz süredir. Marine etmek etinize hem aroma, lezzet katıyor hem de etin yumuşamasına yardımcı oluyor. Hemen hemen her çeşit eti marine edebilirsiniz. İşte ızgara etler için marine yöntemleri ve bazı püf noktaları:

Terbiye YöntemleriEt niçin marine edilmeli?
Bazı uzmanlara göre, marine etmek etteki enzimleri parçalıyor. Bu da etin yumuşamasına yardım ediyor. Et biraz yumuşamaya başlayınca, eklediğiniz sosları içine çekiyor ve daha lezzetli oluyor. Sirke gibi asitli bir bileşenle marine ettiğinizde bu süreç devam ediyor. Ayrıca proteinlerin daha kolay sindirilmesini sağlıyor.

Şerit halindeki etler: Etlerinizi ızgara yapmadan önce 4-6 saat kadar balzamik sirkesinin içinde bekletmelisiniz. Buna biraz tuz ve biber ekleyip lezzetli bir akşam yemeği hazırlayabilirsiniz. Daha fazla lezzet istiyorsanız, üzerine rokfor peyniri ufalayabilirsiniz. (Bkz: Bonfile marinesi: 2 kg’lık bonfile için takriben 10 diş sarımsak ayıklayarak hazırlayın. Bonfilenin üzerinde bıçakla küçük delikler açıp içine sarımsakları ve tane karabiberleri gömün. Taze kekik ve fesleğenle eti bir güzel ovun. Ağızı sıkıca kapana bilen bir kapta 375 ml kırmızı şarabın içinde 24 saat bekletin. Pişireceğiniz zaman marine suyundan çıkarın. Birbuçuk kaşık marine suyunu ileride sos yapımında kullanmak üzere saklayın)

Böğür: Marine etmek için özellikle hayvanın böğründen, gerdanından kesilen parçaları tercih etmelisiniz. Bu parçalar dananın diğer parçaları kadar gevşek değildir. Bu nedenle hazırladığınız sosu içine çok güzel çeker ve lezzetlenir. Her yarım kiloluk parça için bir kase marine sos hazırlamalısınız. Etlerinizi de 4 saat ile 24 saat arasında marine edebilirsiniz. Kemiksiz gerdan etinin gizli bir cevher olduğunu söyleyen uzmanlar, bu eti marine edip ızgarada pişirmenizi öneriyor.

Hardalli Kuzu PirzolaPirzola: Pirzolayı hemen barbeküye atmak gibi bir yanlışta bulunmayın. Kaburga etlerini önceden marine etmek etlere fazladan bir yumuşaklık ve nem verecektir. Kaburgaların üzerindeki et uzun, ince şeritler halinde olduğu için ızgara için mükemmeldir ve çok çabuk pişer.

Tavuk: Marine etmek ve ızgara için iyi bir seçim olan tavuk göğsünü yaklaşık 2 saat kadar marine edebilirsiniz. Fakat yapacağınız tavuğun tarifine göre marine edilme süresine dikkat edin. Tavukları çok uzun süre marine etmek onları sertleştirir ya da lif lif olmasına yol açar. (Tavuk marinesi: 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 5 diş ezilmiş sarımsak, 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı limon suyu, 2 tatlı kaşığı hardal, 2 çorba kaşığı beyaz şarap, tuz, biber, kırmızı pul biber karıştırılarak tavukların üzerine dökülür. En az 4 saat en fazla bir gece bekletilir.)

Balik YemekleriBalıklar: Izgara yapmak için biftek gibi daha kalın kesilmiş balıkları tercih etmek istersiniz. Ancak ızgara için bir ayrı bir ızgara sepetiniz varsa daha ince ve küçük balıkları tercih edebilirsiniz. Ancak lezzet katmak için balıklarınızı daha az süreyle marine etmelisiniz. Balıkları sadece 30 dakika marine etmeniz yeterlidir. Asitli bir sos ise balıkların pişmesine yol açabilir. Bu nedenle bu süreyi minimum da tutmalısınız.

Kuzu eti: Bütçeniz biraz daha fazlaysa, kuzu eti de ızgara için sıra dışı bir seçenek olabilir. Kebaplar kuzuyu ızgara yapma ve servis yapmanın iyi bir yoludur. Akdeniz mutfağı tadında olması için, kuzu etini yoğurdun içinde marine etmeyi deneyin. (Kuzu budu marinesi : 1,5 kg’lık bir kuzu budu için etin üzerinde açılan deliklere 10 diş sarımsak yerleştirin. Ardından 2 çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığı taze kekik, 1 çorba kaşığı taze nane, 1 çorba kaşığı taze fesleğen, 60 ml limon suyu, 80 ml soya sos ve 2 çorba kaşığı balı karıştırın ve etin her tarafını bu karışımla ovalayın. 24 saat buzdolabında bekletin.)

Ayrıca bkz: Etleri marine etme yöntemleri

Leave a Reply

 1. Koç Hacı

  Marine et diyorsunuzda nasıl marine edileceğini anlatmıyorsunuz dolayısıyla yazdıklarınız işimize yaramıyor anlatırsanız bizde uygular ve yararlanırız. Selamlar

 2. Çatalca Hayal Bahçesi

  […] Et-Mangal Keyfi Bahçemizde herşeyin doğal ve özenli olmasına dikkat ettiğimiz gibi, etlerimizinde doğal ve lezzetli olması bizim için önemli. Sizde tattıkdan sonra aradaki farkı anlayacaksınız. Özenle seçilmiş organik olarak yetiştirilen hayvanlardan elde edilen etlerle size sunacağımız hazır mangal ile kendiniz pişirip kendiniz yemenin keyfini çıkarın. Siz dere kenarında ya da göletin kenarında oturmuş keyif yaparken bir yandan da etleriniz pişsin. […]

 3. Barbeküde sağlıklı et pişirme yöntemleri - Gurme Rehberi

  […] aktivitesi barbekü doğru yapıldığında insan sağlığına olumlu etki ederken, yanlış barbekü kullanımları ve pişirilme şartlarına göre sağlığı olumsuz yönde […]

 4. Izgara et yapmanın püf noktaları | Acemi Tarifler,Kolay Tarifler

  […] Kaynak : Gurme Rehberi […]

 5. Izgara et yapmanın püf noktaları – Acemi Tarifler

  […] Kaynak : Gurme Rehberi […]

 6. Ayrancı cilingir

  Çok mangal yapan bir aile olarak sayfanız çok işime yaradı teşekkür ederim