Özellikle yaz dönemi mangal keyfi yapmak isteyenler için ideal bir zaman dilimi. Açık havada, bahçelerde, piknik alanlarında, teraslarda, yazlık evlerde mangal ateşini hazırlamaya çalışan telaşlı bir kalabalığa mutlaka rastlarız bu dönemde. Peki mangal yakmanın en doğru ve uygun yöntemleri nelerdir? İşte uzmanlarından bunun yanıtları…

MangalMangal yakmak için birçok klasik veya modern yöntem mevcut. Jöle tutuşturucular modern yöntemlerden biri. Bu tutuşturucular marketlerde bulunur. Avantajı kolay tutuşturmaları, nispeten uzun süreli bir alev sağlamaları ve uçucu olmadıkları için tehlike oluşturmamalarıdır. Mangalın içine biraz kömür yerleştirdikten sonra bir fincan kadar tutuşturucu gezdirerek sıkılır, sonra kömürün tamamı eklenerek bir fincan kadar daha sıkılır ve tutuşturulur.

Bazıları ateşin yanmasını kolaylaştırmak için saç kurutma makinesi veya vantilatör de kullanır. Kömür tutuştuktan sonra yellemek de kömürün tamamen yanmasını kolaylaştırır. Kömür yığınının üstüne bir soba borusu konulursa daha kısa sürede yanar. Kömür tutuşturmak için mangal borusu adıyla bilinen özel borular da satılmaktadır. Marketlerde satılan bu borular normal soba borusundan daha kalındır. Bu borunun en altına buruşturulmuş gazete kağıdı, onun üstüne çalı çırpı sonra da kömür koyulur. Alttaki gazete kağıtları tutuşturulup 20-30 dakika beklendiğinde gayet güzel şekilde yanmış kömür elde edilir. Bu yöntemin avantajı kömürlerin eşit şekilde yanmasıdır.

Riva MangalMangalı yaktıktan sonra yaklaşık yarım saat kömürün tamamının yanmasını bekleyin. Ateşin çok harlı olmaması gerekir. Kesinlikle alev olmaması gerekir. Bir süre beklerseniz ateş sakinleşecektir. Çok aceleniz varsa ateşin üzerine kül veya bol kaya tuzu atarsanız biraz sakinleşir. Harlı ateşte etin dışı pişer, içi çiğ kalır veya ancak dışı yanarsa içi pişer. Etiniz ne kadar kalınsa veya ne kadar zor pişiyorsa ateşiniz o kadar kuvvetsiz olmalıdır. Etten damlayan yağlar alev alırsa hemen eti kaldırın, alevin sönmesini bekleyin. Sık sık alev alan bölgelerin üzerine kül veya tuz serpmeniz gerekir.

Mangal2Belirtildiği gibi, mangal yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kömürün iyice yanmış olması. Et mangalda pişirilecekse öncelikle ateşin kor haline gelmesini beklemek gerekiyor. Daha sonra da et, sebze ya da ne pişirilmek isteniyorsa ateşten en az 15 santimetreden uzak mesafeye yerleştirilmeli. Böylelikle etin yavaş yavaş pişirilmesi sağlanmış olur. Kırmızı et de en az diğer et grupları gibi doğru şekilde pişirilerek güvenle tüketilebilir.

Burada zararlı olan yöntem etin çok hızlı pişmesi. İkincisi ise etten düşen yağın kömürde yanarak okside olması ve bir şekilde tekrar ete yapışması olarak belirleniyor. Bu nedenle yağlı et veya köfteler yerine, daha az yağlı olan etlerin ve geleneksel usulle hazırlanmış sucuğun tercih edilmesi ve yağın ateşe damlamasının engellenmesi önemli. Elbette aşırı yağsız etler de ağır ateşte etin kurumasına neden olur. Kurumayı önlemek için eti fazlaca ateşe maruz bırakmamalısınız. Bu bakımdan sulu, elektrikli mangallar da tercih edilebilir. Ancak burada da et ve ızgara arasındaki mesafenin yine 15 santimetre olarak korunması gerekiyor.

Not: Uzman önerileri için Mangal Rehberi kitabının yazarı Dr. Kemal Hakan Gülseken’e ve Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan’a teşekkür ederiz.

Leave a Reply

  1. Izgara et yapmanın püf noktaları

    […] olduğu bilinir. Elbette doğru yöntem ve zamanlamalarla. Izgara deyince akla ilk gelen mangal tabi. Fakat ister kömür ateşinde ister elektrikli ızgarada yaptığınız etlerin lezzeti, etin […]

  2. Çatalca Hayal Bahçesi

    […] seçilmiş organik olarak yetiştirilen hayvanlardan elde edilen etlerle size sunacağımız hazır mangal ile kendiniz pişirip kendiniz yemenin keyfini çıkarın. Siz dere kenarında ya da göletin […]

  3. Çatalca Hayal Bahçesi | Yeme içme hakkında her şey

    […] seçilmiş organik olarak yetiştirilen hayvanlardan elde edilen etlerle size sunacağımız hazır mangal ile kendiniz pişirip kendiniz yemenin keyfini çıkarın. Siz dere kenarında ya da göletin […]