Türk mutfağının hamur işleri menüsünün en önemli lezzetleridir börekler. Peynirlisinden sebzelisine hem geleneksel hem de yöresel çok sayıda börek çeşidini hazırlarken kimi püf noktaları önemli. Tam kıvamında ve çok daha lezzetli börekler için öneriler şöyle…

Mercimekli BorekYufka böreği yaparken, yufkaları sütle ıslatırsanız börekleriniz daha lezzetli olacaktır.

Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız.

Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir şişe soda ile çırpıp böreğin üzerine sürerseniz çok daha yumuşak ve kabarık olmasını sağlarsınız.

Sebzeli börek yaparken içinin çok yumuşak kalmamasını istiyorsanız böreğin içinde kullandığınız sebzeleri yıkadıktan sonra suyunu emmesi için üzerine biraz un serpin. Sebzeler yufkaya yapışmayacağı için çok daha lezzetli olacaktır.

Kiymali Muska BoregiBöreğin üstüne sürmek için yumurta bulamazsanız onun yerine biraz yoğurdu bir yemek kaşığı yağla karıştırıp böreğin üzerine sürebilirsiniz. Bu karışımla böreğinizin üstü yumurtayla kızardığı gibi kızaracaktır.

Böreğin iç malzemesini tepsiye en az iki yufka döşedikten sonra koyun. Böylece malzemenin böreğin altını nemlendirmesini önlemiş olur ve böreğin daha iyi kızarmasını sağlarsınız.

Böreğin pişme süresi ve ideal fırın ısısı kullanılan malzemeye göre değişir (Mayalı hamur, yufka, yağlı hamur vb.) Bu nedenle böreklerinizi, hamurun kalınlığı ve çeşidine göre uygun ısıda pişirin.

Böreğinizi fırına atmadan önce mutlaka birkaç saat buzdolabında bekletin ki tam kıvamında olsun.

Kaynak: www.hurriyetaile.com

Leave a Reply

 1. asli lokcu

  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.

  Hazır yufka ile yapılan börekler pratik olması sebebiyle çok yer almakta.Yazıda bu konuya daha fazla yer verilebilirdi…

  Örneğin sirke ilave edildiğinde börek çıtır çıtır olur.

  Teşekkürler&iyi çalışmalar

 2. Midye Börek

  […] itibariyle midyeye benzediği için midye börek adı verilen bu lezzet, kıymalı veya sebzeli olarak […]

 3. Geleneksel mis kokulu lezzetimiz: Börek - Gurme Rehberi

  […] peynirlisi, patateslisiyle fırından yeni çıkmış sıcacık bir börek ve yanında çay kimin kalbini çalmaz ki? Günümüzde böreğin dünya gastronomisi için yeri; […]

 4. Avcı Böreği - Gurme Rehberi

  […] börek sevenler için avcı böreği ideal bir seçenek. Oldukça besleyici olan bu börek, bulgur, biber salçası, ceviziçi katkısı ile damakları avlayacak […]