Hadi vejetaryenleri geçtim, süt ve yumurta dahil hiçbir hayvansal ürün yemeyen veganlar ne yer ne içer, yedikleri bir avuç çeşitten hiç sıkılmazlar mı, diye merak ederdim hep. ABD’de yaşayan vejetaryen bir arkadaşım, restoranlarda kendisine hitap eden yemeklerin sınırlı olmasından yakınıyordu. Sabah’ın haberine göre; ABD’de durum böyleyse Türkiye’de de özellikle veganların durumu vahim olmalı diyordum ki, geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımdan Beşiktaş’ta açılan Vegan adlı restoranı duydum. Tarihi Beşiktaş Hamamı’nın yanındaki bu küçücük restorandaki yemeklerin çeşidini ve lezzetini görünce de şaşırdım.

Kahvaltı bölümünde; vegan krep, tortilla-patates omleti, sıcak yulaf lapası, müsli, yulaf ve diğer tahıl ezmeleriyle içinde zeytin, domates, salatalık, yağ, reçel, tam buğday ekmeği ve vegan ezmeleri olan kahvaltı tabağı var. Yemeklerde ise bir Ortadoğu yemeği olan ve nohut, turşu, salatalık, domates ile servis edilen falafel başı çekiyor. Makali adlı yemek, kızarmış kabak, patlıcan ve biberin sarımsaklı domates sosla dürüm haline getirilmişi. Balkabağı, bostan sebzeleri, kırmızı mercimek, nohut, hindistan cevizi sütü ve çeşitli baharatlarla hazırlanan Tayland usulü çorbaya ise ‘Pir’in köri çorbası’ diyorlar. Vegan burger ise yeşil mercimek filizi köftesi. Domates, turşu, marul, yeşil soğan ve evde yapılmış vegan mayonezi ile hazırlanıyor ve yanında ‘dondurulmamış’ patates kızartmasıyla sunuluyor. Yemeklerin fiyatları 4-6 TL arasında değişiyor.

MALZEMELERİN ÇOĞU ORGANİK
Salatalardan pancar ve lahana çeşitleri dikkati çekiyor. Fiyatları 4 TL. Bir de maş çorbası, alacalı dövme çorbası, ayvalı tas kebabı, yuvalama gibi yöresel yemeklerin vegan versiyonları yapılıyor. Bu restoranın en önemli özelliği, kullanılan malzemelerin çoğunun organik olması. Bu da yemeklerin lezzetine yansıyor. Biz maş çorbası, vegan burger ve makali yedik. Yanında da yine organik meyvelerden sıkılmış karışık meyve suyu içtik. Hepsi çok lezzetliydi. Ancak mekanın en büyük problemi servis. Restoranın sahibi Gizem Schwabe işi tek başına götürdüğü için sanırım yetişemiyor. Biz de epey beklemek zorunda kaldık. Yine de İstanbul’daki veganlar için burası bulunmaz Hint kumaşı!

Melis D. Çalapkulu

Kaynak: Sabah Gazetesi