Kuskus Kuzey Afrika mutfaklarından dünyaya yayılan bir tür makarna. Berberi dilinde “seksu” olarak adlandırılıyor. Fas‘tan Tunus‘a geniş Magrip coğrafyasında sofraları lezzetlendiren bu Berberi yemeği, irmik buğdayından küçük toplar halinde hazırlanır. Geleneksel olarak buharda pişirilmesine rağmen, makarna gibi suda kaynatılarak da yapılabilir.

KuskusMalzemeler

  • 2 su bardağı kuskus
  • 2 su bardağı su
  • 100 gr. tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Hazırlanışı
Suyu, tereyağının üçte biri ve tuzla birilikte tencereye koyun ve kaynatın. Kaynar kaynamaz derin bir kaba koyduğunuz kuskusun üzerine boşaltın. Ağzını alüminyum kağıtla kapatarak 5 dakika kadar suyunu çekip şişmesi için bir kenara bırakın. Daha sonra bir çatalla karıştırarak tekrar kapatın ve 5 dakika daha bekleyin.

Ardından ağzını açın ve bir çatalla karıştırın. Yapışıp top haline gelenler varsa açın. Ya da dilerseniz geleneksel yolla, avuçlarınızı tereyağı ile yağlayın ve kuskusları iki avucunuzla ezmeden yuvarlayarak tane tane ayrılmasını sağlayın.

Kuskuslar tereyağını çektikçe avuçlarınızı tekrar yağlayın. Hepsi de tane tane ve pırıl pırıl bir görünüm alınca, hepsini kuskus tenceresinin üst kısmına veya dibine tülbent serdiğiniz ve tencerenizin üstüne oturacak bir süzgecin içine boşaltın. Kuskusunuzu tencerenin üzerine oturtun ve 20-25 dakika kadar ağzı kapalı veya açık olarak, bir iki kere bir tahta kaşığın sapı ile ezmeden karıştırarak pişirin. Daha sonra kuskusu sıcak sıcak büyük derin bir tabağa tepeleme koyun ve üzerine erimiş tereyağını döküp servis edin.

Not: Tarif www.hurriyetaile.com/yemek-tarifleri sitesinden alınmıştır.

Leave a Reply