Yenilenen Büyük Efes otelinin en üst katında bulunan Equinox lokantasının yemekleri hoşuma gitti.

İzmir’e gidilince ne yenir ? Başta çipura olmak üzere her tür Ege ve Akdeniz balığı yenir. İyi de sadece balık ile olmuyor ki… Yabancısı, yerlisi, İzmir’de balıktan başka doğru dürüst mutfağı olan bir lokanta da arıyor.

Eskiden Büyük Efes’in lokantaları ünlü idi. Günümüzde de Swissotel Grand Efes’in lokantası yabancı deyimi ile ‘fine dining’, Türkçe anlatım ile ‘doğru dürüst’ bir lokanta oldu. Mutfağı, servisi ve de manzarası ile.

Bende eskiden beri Büyük Efes hayranlığı var. İzmir’i, severim, sık sık gitmek isterim. İzmir’in sembolü haline gelen Büyük Efes’in ‘gel gel’i bu sevgiyi güçlendirirdi. Büyük Efes’in Körfez’e bakan ön cephesindeki odaların balkonunda oturup İzmir manzarasını seyretmenin keyfine doyulmazdı.

Büyük Efes’in projesi Alman Mimar Paul Bonatz’a aittir. Temelini 1950 yılında Celal Bayar ve Adnan Menderes attı. Ama açılışını 1966 yılında Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel yaptı. 1992 yılına kadar İzmir’in 5 yıldızlı tek oteli idi. 2005’te Emekli Sandığı oteli 121 milyon dolara Murat Vargı’ya sattı. Murat Vargı 150 milyon dolara oteli yeniledi. İsviçreliler işletiyor. Büyük Efes şimdi çağdaş bir otele dönüştü, adı da Swissotel Grand Efes İzmir oldu.

Rıza Elibol otelin müdürlüğünü yapıyor. Kapıdan girerken servis personelinin güleryüzü ve disiplini insanı etkiliyor.

Otelin ana lokantası Equinox (gündönümü gece-gündüz eşitliği) binanın en üst katında. Salondan Körfez manzarası görülüyor ama salonun önündeki balkon daha da güzel.

Otelin yiyecek-içecek müdürü Tuncay Beyaz lokantalardan sorumlu. Mutfak şefi Wolfgang Godi’nin Türkiye’de değişik otellerin mutfağında deneyimi var. Çok güzel ve farklı çorbalar pişiriyor. Ben kuşkonmaz çorbasını ve balık çorbasını beğenirim. Fırınlanmış balkabağı çorbasını beğenenler de çokmuş.

Equinox’un masalarının örtüsü, peçetesi, tabağı, bardağı, çatalı doğru dürüst. Lokanta görevlisi Serpil Karagenç masamızla ilgilendi. Reyhan Ateş siparişlerimizi aldı. Biz balık çorbası ile yemeğe başladık.

Menüde suşi (tuzsuz Japon pilavına sarılmış çiğ sebze ve balık ürünleri) tabağı vardı (36 TL). Merak ettik, denedik. hoşumuza gitti. Masadakiler farklı yemekler ısmarladı. Sebze tabağı (18 TL), sote ıspanak üzerine ızgara fileto levrek (32 TL), tavada kızartılmış ördek göğsü (36 TL), fırında kızartılmış süt kuzusu kafes yani üç parçalı pirzola (50 TL). Her tabağı paylaşarak tattık.

Listedeki yemek çeşitlerinden örnek vereyim. Füme dana karpaçyo 22 TL. Kaz ciğeri 40 TL. Marine tavuk göğsü tandır 32 TL. Listede her yemeğin isminin altında da yemeğin özelliğine göre şarap önerisi de yer alıyor

Lokantanın bitişiğindeki Sky Bar’da çarşamba, cuma, cumartesi akşamları canlı müzik var. Bar şefi Tolga Turhan hafif yemek isteyenlere peynir köşesinden servis yaptıklarını söylüyor. Barda viskinin bardağı 26 TL.

Ali Rıza Kardüz

Kaynak: Milliyet Gazetesi

Leave a Reply