Değişik ve son derece lezzetli bir yemek olan İtalyan usulü şiş, kuşbaşı doğranmış ciğer, küçük sosis (küçük sosis bulamazsanız sosisleri 2,5 – 3 cm boyunda doğrayıp kullanınız), mantar, domates ve defne yapraklarının şişe geçirilip, ızgarada pişirilmesiyle hazırlanır. Defne yerine taze kekik sapları kullanılıp, soğan ve yeşil biber de eklenebilir. İtalyan usulü şişi, pilav üstünde, yanında karışık salata ile servis edebilirsiniz.

Önce ızgaranızı orta sıcaklıkta ısıtınız. Ciğeri 3,5 santim büyüklükte kuşbaşı doğrayıp, sosis ve mantarları bütün olarak bırakınız. Eritilmiş tereyağı alçak kenarlı bir kaseye dökünüz. Ciğerleri ekleyip, yağda çevirerek üstlerine biberi serpiniz.

Yağladığınız ciğerleri, sosisleri, mantarları, defne yapraklarını ve domatesleri 8 şişe sırayla geçiriniz. Bir fırçayla, kasede kalan eritilmiş yağın yarısını, şişlerdeki malzemenin üstüne sürünüz.

Şişleri ızgaraya koyup, her iki yanlarını 7-8 dakika, çevirdikçe kalan yağdan sürerek, pişiriniz. Yeteri kadar pişince şişleri ızgaradan alıp, servis ediniz.

Leave a Reply