Hamsileri temizleyip, kuyruklarını koparmadan kılçığını çıkarın. Yıkadıktan sonra 1 tatlı kaşığı tuz ekle karıştırıp, süzgeçte 15 dakika bekletin.

Maydanozu yıkayıp ayıklayın. Soğanı soyun, yıkayıp, ince ince doğrayın, zeytinyağı ve çamfıstığı ile birlikte tencereye koyup kapağı kapatıp, kısık ateşte ara sıra karıştırarak 7-8 dakika öldürün.

Pirinci yıkayıp süzün, soğana katıp, 1-2 kez çevirin. Suyu ve kalan tuzu koyup karıştırın. Kuşüzümünü serpip, önce orta sonra kısık ateşte suyunu çekene değin 15-20 dakika pişirin. Maydanozu kıyıp, kara biber ve şekerle birlikte pilava ekleyip karıştırın. Hamsilerden 2 adedinin boş kısımlarını mısır ununa batırıp, kuyrukları aynı tarafa gelecek şekilde avucunuza serin ve ortasına 1 tatlı kaşığı kadar pilav koyun. Üçüncü hamsinin de dış kısmını unlayıp, için üzerine kapatın, kuyruk ve baş kısımlarını bükerek iyice yapıştırıp, kuşa benzeyen dolmalar yapın. (Pilav koymadan, iç harcı hazırlamadan direkt olarak ta kızartabilirsiniz.)

Yumurtayı çırpıp, dolmaları batırarak kızdırılmış derin yağda kızartın.

Not: Karadeniz yöresi yemeklerindendir. Şekli kuşa benzediği için bu adı almıştır. Hamsi dolması veya hamsi böreği da denebilir. Sebze salatası ile servis edilir.

Leave a Reply

  1. Hangi balık nasıl, ne zaman yenir?

    […] çok geniş kitleler tarafından tüketilir. Hamsinin hemen her türlü yemeği yapılır. Izgara, tava, fırın, kağıt kebabı, buğulama, dolma, pilaki, güveç, çorba, yahni gibi. Hatta tatlısı […]

  2. Hamsili Tarifler - Gurme Rehberi

    […] Hamsi Kuşu […]