Latince adı ”Lentinula Edodes” olan Shiitake (şitake) mantarı, en çok Çin ve Japonya’da, aynı zamanda Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılan bir mantardır. Böylesine fazla oranda tercih edilmesinin pek çok sebebi mevcuttur.

İlk sebebi tıbbi olarak doğal bir ilaç gibi kullanılabilmesinden dolayıdır. Diğer adı da ”kara orman mantarı” olan şitake mantarı, yetiştiği ormanlarda genellikle canlı ağaçlarda değil, devrilmiş ağaçların üzerlerinde görülür. Neredeyse 3000 yıldır insanlar bu mantarın tıbbi özelliklerini keşfedip onu bir şifa kaynağı olarak kullanmışlardır.

Halk arasında vücut canlılığını ve dinçliğini arttırmak için kullanıldığında da ”hayat enerjisini arttıran besin” olarak adlandırıldığı da bilinmektedir. Japonya’da ilk kullanılmaya başlandığı çok eski dönemlerde, Shiitake mantarının sadece imparator tarafından ya da imparatorun ailesi tarafından kullanılmasına izin verilmekteydi. Halktan biri bu mantarı kullanıp şifa bulamıyordur. Yüzyıllar sonra günümüze gelindiğinde ise tıp dünyası bu mantarın müthiş tedavi edici yönünün üzerinde bir hayli durmuş ve pek çok araştırma gerçekleştirmiştir. Onun bunca özelliği içerisinde barındırması, en çok üretilen mantarlardan biri olmasını sağlamıştır.

Shiitake mantarı faydaları

Shiitake mantarının üzerinde yapılan araştırmalarda, içerisinde bulunan ”lentinan” maddesinin vücuttaki bir çok hastalığı iyileştirici özelliği olduğu tespit edilmiştir. Bu madde mantardaki polisakkaritin bir türü olup vücutta antiviral etki yaratmaktadır. Bunun dışında anti-mikrobiyal etkiye ve bağışıklık sistemini düzenleyici bir etkiye de sahip olduğu bilinmektedir. Shiitake mantarı tüketildiğinde vücuda alınan lentinan, dış kaynaklardan vücudumuza giren mikroplarla savaşmak için bünyede üretilen ”interferon” maddesinin de çoğaltılmasına yardımcı olmaktadır. ”Heksoz” denilen enzimi de içeren Shiitake, bu enzim sayesinde kanser tedavisi içerisinde bulunan bireylerde bu tedaviden kaynaklanan yan etkilerin giderilmesine de katkı sağlamaktadır. Ayrıca vücutta bulunan kanserli tümörün de yarattığı etkileri bir hayli azaltabilmektedir.

shiitake-mantari-icerigi

Shiitake mantarında bulunan lentinan maddesinin yanı sıra, aynı etkileri gösteren bir madde daha bulunmaktadır. Bu maddenin adı “KS-2″dir. KS-2 maddesi, vücutta anti-kanser etkiler yaratabilmektedir. Bu konu üzerinde Japon bilim insanlarının yaptığı deneylerde; farelere verilen KS-2 maddesinin vücutlarındaki tümörlerin verdiği zararları durdurduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte lentinan maddesinin de vücutlarında katı formda bulunan tümörlerin biçimsel olarak küçülmesini sağladığı görülmüştür.

Lentinan maddesinin özellikle kolorektal kanser düzeyinde olan hastaların ve mide kanseri hastalığı olan hastaların, kanser hastalığını taşıdıkları yaşam sürelerinin normal şartlardan daha fazla uzatabildiği yapılan deneylerle kanıtlanmıştır. Bu tip kanser türlerinde lentinan maddesi verilen hastaların, lentinan maddesi verilmeyen hastalara oranla daha fazla yaşam süresine sahip olduğu saptanmıştır.

Shiitake mantarının içerisinde bulunan “AHCC” maddesi; bağışıklık sisteminde bulunan zararlı serbest toksinler ve serbest radikallerin tehdit unsuru oluşturma evresine gelemeden yok edilmesi için çalışan bir maddedir. Bu maddeyle ilgili hem hayvanlar hem de insanlar üzerinde deneyler yapılmış, sonuç olarak AHCC’nin zararlı maddeleri öldürücü doğal hücrelerin vücuttaki aktivasyonlarını yükselttiğini ve biyolojik olarak üstün gelmelerini sağladığı görülmüştür. Bu etkisiyle de Shiitake mantarı, insan ve hayvan bünyesinin daha uzun yaşayabilmesine ve daha sağlıklı bir sisteme sahip olabilmesine yarar sağlamaktadır.

shiitake-mantari-faydalari

 

Shiitake mantarı nasıl kullanılır?

Bu mantarın piyasadaki formları genel olarak ya çay ya da kapsül şeklinde satılmaktadır. Ağız yoluyla alınan en bilindik Shiitake mantarı formu “LEM”dir. Bunun dışında doktor kontrolünde olmak şartıyla enjeksiyon şekilde de kullanılabilmesi mümkündür. Bunun sebebi bazı durumlarda lentinan maddesinin vücutta emiliminin problemli olduğudur. Doz olarak genel yargı günde en az 1 en fazla 3 gram olacak şekilde, 3 defa alınabilmesi durumudur.

Kaynak: mailce.com

Leave a Reply