Kanapeler ve Ekmekler

Ev Bazlaması

Bazlama, tandır fırını ya da sacda yapılan yöresel bir ekmek-pide türüdür. Her ne kadar geleneksel odun fırınlarında yapılanları eşsiz bir tat ve kokuya sahip olsa da, ev ortamında, mutfağınızda siz de lezzetli bir bazlama yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 su bardağı süt-su karışımı
  • Yarım paket yaş maya
  • 1 çimdik tuz
  • 2 buçuk su bardağı elenmiş un

Hazırlanışı
Unu bir hamur karıştırma kasesine eleyerek ortasını çukur yapın. Yarım bardak kaynamış suyun içerisine yarım bardak oda sıcaklığındaki sütü ilave edin. İçerisinde mayayı ezerek unun ortasına dökün ve 10 dakika kadar bekletin. Tuzunuzu ilave ettikten sonra hamurunuzu yoğurun. Hamur kulak memesi kıvamından daha yumuşak olacak. Kullandığınız unun markası ve kalitesine göre 3 Su bardağı una kadar çıkabilirsiniz.

Hamuru hazırladıktan sonra kabınızın ortasına toparlayın. Temiz bir bezi sıcak sudan geçirdikten sonra sıkarak üstüne kapatın. Mümkünse hamuru sıcak bir ortamda 40 dk kadar dinlendirin. Hamurunuz iki katına kadar kabarabilecektir.

Dinlendirdiğiniz ve kabarttığınız hamuru iki eşit parçaya bölün. Bu esnada teflon tavanızı ocağa alarak orta ateşte ısıtın. Bir ahşap yüzeye biraz un serperek hamurunuzun bir parçasını 1 parmak kalınlığında elinizle bastırarak açın. Teflon tavada önce bir yüzünü pişirin. Bu esnada hamurunuz kabarabilir. Daha sonra sık sık çevirerek pişirmeye devam edin.

Not: Tarif ve fotoğraf www.sanalmutfakmert.com sitesinden alınmıştır.