Osmanlı saray mutfağından günümüze kadar gelen iftar sofralarının vazgeçilmezi güllaç, bu yıl da Ramazan sofralarını süslüyor.

Osmanlı saray mutfağı araştırmacısı, Türk Mutfağı ve Edirne’den Yemek Kültürü adlı kitabın yazarı Müşerref Gizerler, güllacın Osmanlının kuruluş yıllarından itibaren Osmanlı mutfağında yer almaya başladığını söyledi.

Gizerler, Osmanlı döneminde kömür ocaklarında sac tavalarda yapılan güllaç yapraklarının, kamıştan yapılan sırt küfeleriyle paşa konaklarına taşındığını belirtti.


Güllacın püf noktası

Güllacın püf noktasını sütün bol kullanılması olarak açıklayan Gizerler, güllaç yapraklarının üzerine süt döküldükten sonra güllaç yapraklarının hava aldırılmaması gerektiğini kaydetti.

Gizerler, güllacın yapıldığı gün yenilmesini tavsiye ederek, ertesi güne kalan güllacın içindeki cevizin kararması ve sütün tadının kaçması nedeniyle, ilk günkü damak tadının bulunamayacağını söyledi.

Final Pastahaneleri sahibi Özcan Taylan da, güllacın Ramazan sofralarında ayrı bir yeri olduğunu belirtti.

Taylan, güllacın hafif bir tatlı olması nedeniyle Ramazan’da tercih edildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

Güllaç hafif olması nedeniyle orucun ardından duyulan şeker ihtiyacını karşılaması ve rahatsız etmemesiyle Ramazan ayında en çok tercih edilen tatlılardandır. Un, nişasta ve sudan yapılması nedeniyle katkı maddesi olmaması da sağlıklı oluşunu gösterir. Narla süslediğimiz (ramazanın güllüsü) vitrinlerdeki yerini aldı.


Güllaç Tarifleri

Bir asrı geçkin zamandır güllaç üreten Saffet Abdullah Güllaçları‘nın internet sitesinden edinilen güllaç tarifleri şöyle:

Klasik Güllaç:
3 litre süt, 1 kg şeker ile kaynatılıp ılık vaziyete getirildikten sonra, tepsiye konan her güllaç yaprağının parlak tarafı üzerine kepçe ile ılık süt gezdirilir. Güllaç yaprakları bittiğinde kalan süt güllaçların üzerine dökülür. Buzdolabı veya serin bir yerde yarım saat bekletildikten sonra üzerine dövülmüş ceviz, badem, fıstık, fındık ve arzu üzerine gül suyu ilavesiyle servis yapılır.

Bademli Güllaç:
Malzemeler: 1 litre süt, 10 yaprak güllaç, 500 gram şeker, 100 gram file badem, (sos için) 1, 2 adet nar, 25 gram Antep fıstığı.

Hazırlanışı: Şeker sütte tamamen çözülünceye kadar kaynatılır. Süt ılıklaşınca yapraklar ortadan kırılarak tek tek servis kabına konulup sütle ıslatılır. Her katın arasına file badem serpilir. Kalan şekerli süt güllacın üzerine dökülür. En az dört saat bekletildikten sonra üzeri nar ve fıstıkla süslenip servis edilir.


Lorlu Güllaç:

Malzemeler: 1/2 paket (6 yaprak) güllaç, içi (kesmik – lor), 2 kg süt, 1,5 limonun suyu, 2,5 yemek kaşığı şeker, (Şerbeti) 2,5 bardak şeker, 2,5 bardak su.

Yapılışı: Önce loru hazırlayın. Bunun için sütü kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra önceden sıkıp hazırladığınız limon suyunu içine dökün. Süt birkaç saniye sonra kesilmeye başlar. 2-3 dk kadar kaynattıktan sonra ocağı kapatın. Üstte bir peynir tabakası, altta sarımsı (yoğurt suyu gibi) bir su görülecektir. Bir tülbent (veya elek) yardımıyla bu suyu süzdürün. Üstte kalan tabaka lor peynirinizdir. İyice suyu süzülen ve biraz ılıyan loru bir tabağa alıp içine 2,5 yemek kaşığı şekeri karıştırın. Bu karışım güllacınızın içi olacak.

Leave a Reply

 1. Ramazan Ayı’nın Gülü, Güllaç…

  […] gönlüne taht kuran Seyidoğlu, şimdi de iftar sofralarının vazgeçilmezi olan GÜLLAÇ’la konuk oluyor evlerinize…Seyidoğlu, bembeyaz güzelliğiyle Osmanlı’nın zerafetini ve […]

 2. Swissôtel’de Ramazan Bir Başka Keyifli…

  […] Swiss Gourmet’nin farklı çeşitlerdeki iftariyelikleri, mezeleri, lokumları ve geleneksel Türk tatlıları Ramazan ziyafetini unutulmaz […]

 3. Girandola’dan iftar sofralarına özel “güllaç dondurma”

  […] hafif bir lezzet sunuyor.Ramazan ayının yaz mevsimine gelmesi sebebiyle geleneksel tatlı olan Güllaç ile yazın vazgeçilmezi olan dondurmayı birleştiren Girandola, tatlı severlere hiçbir yerde […]

 4. Swissôtel’de Ramazan Bir Başka Keyifli… - Gurme Rehberi

  […] Swiss Gourmet’nin farklı çeşitlerdeki iftariyelikleri, mezeleri, lokumları ve geleneksel Türk tatlıları Ramazan ziyafetini unutulmaz […]