Pişirilmesi kolay gibi görünen bonfilenin lezzetini artırmanın koşulları vardır. Etin seçimi, dilimlenmesi, pişirme ısısı ve pişirme süresi çok önemlidir.

Bonfile, dana ve sığır gibi büyükbaş hayvanların sırtının iç kısmında, sokumla antrekot arasında, bir ucu ince, diğer ucu kalınca olan bir et parçasıdır. “Etlerin kralı” olarak değerlendirilen bonfilenin ağırlığı hayvanın büyüklüğüne göre değişebilir. 750 gr. ile 2.5 kg. arasında ağırlığı olan bu etin en makbulü, 1,5-2 kg. gelen parçalarıdır. Bonfile pişirilmeden önce yağ ve sinirlerinden ayrılıp 25-200 gramlık parçalar halinde kesilmeli ve 1,5-2 cm. incelikte hafifçe ezilmelidir. Daha ince hazırlanan bonfile parçaları pişerken kurur ve lezzetsiz olur. Buincelikte hazırlanan bonfileler ızgara olarak ya da tavada kızartılarak değerlendirilmelidir. Sığır etine oranla yağsız olan dana bonfileyi hazırlarken hafifçe yağlamak gerekebilir. Bonfile, bütün olarak fırında kızartılırsa “rozbif” adını alır.

Bonfilenin değerlendirilmesi

Bir ucu kalın olan ve giderek incelen bonfile; dünya mutfaklarında çeşitli şekillerde değerlendirilir. Örneğin en kalın kısmı biftek ve chateaubriand yapımında kullanılırken, ince kısmına doğru ondan fileto, tournedo ve fileminyon hazırlanır