İnsanı doyurabilen pek az yemek vardır, iyi bir biftek de bunlardan biridir.Pek az şey iyi bir bifteği bozabilir ki bunlar yanlış kesim ya da ağır soslarda uzun süre bekletmektir. Bu sebeple yapılacak en iyi seçim sade bir şekilde ızagara edilmiş ve bonfile gibi incecik kesilmiş parçaları seçmek olur. Ne yazık ki steak house’lardaki tek potansiyel tehlike bu değildir. Atıştırmalıklar ve garnitürler gibi oldukça fazla kalori içeren ve formunuzu bozan yiyeceklerle de başetmeniz gerekir. Tüm bu sorunların üstesinden gelebilmeniz için steak house’a gittiğinizde sağlıklı yemek için size 10 tane önerimiz var:

1. Atıştırmalıklar:
Atıştırmalıklar listesi zerafetinizi korumanıza ya da yenik düşmenize neden olur ve bu liste gideceğiniz steak house’un ne kadar pahallı olduğuna göre değişir. Düşük ücretli steak house’larda tavuk kanadı, elma patates ve peynir kızartmalarını size sunarlar. Ancak rezervasyonla gittiğiniz bir restoranda birinci sınıf başlangıçlarla yengeç veya karides kokteyli gibi özel atıştırmalıklarla karşılanırsınız.

2. Otla Beslenmiş
Otlayan inekler yemek için doğmuştur! Ne yazık ki Amerikalı çiftçiler hayvanlarını mısırla beslerler. Diğer yandan ot yiyerek beslenen hayvanların bifteği omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

3. Patates
Bifteğinizin yanında garnitür olarak gelen bir tabak patates kızartması 500 kalori değerindedir. Fırınlanmış büyük bir patates ise 300 kalori eder..

4. Prime
Amerikan Gıda Dairesi’nce verilen bu ismin anlamı derin damarlı bir parça biftektir. Amerika’da işlenmiş bifteğin sadece %3’ü bu onayı alır ve restoranlara gider. Siz tabağınızdaki bu ete para verirsiniz.

5. Sos Seçimi
Bifteğinizi lezzeti yapan da tadını kaçıran da onun sosudur. Erimiş tereyağı ve yumurta sarısı ile yapılan Béarnaise en kötü seçenektir. En iyi sos tane kara ve yeşil biber, et suyu ve şarap ya da brandi ile hazırlanan sostur.

6. Kaburga
Kaburga, sığır filetosundan 1,5 daha az yağ içerir. Daha iyi bir orta yol istiyorsanız, bir şerit biftek deneyin.

7. Sığır Fileto
Muhtemelen mönüden seçebileceğiniz en yağsız et sığır fileto olacaktır. Bu da sizi 500 kaloriden korumuş olacaktır. Yalnız 250 gr olmasına dikkat edin.

8. Bar
Sığır fileto veya şerit bel. Kemikten 566 gr keserseniz, karşılığında113 gr et, bin 100 kalori, doymuş yağlardan da 32 gr almış olacaksınız.

9. Steak Burger
Steak house burgerleri bir sebepten dolayı ağız sulandırıcıdır: Artık biftekten yapılırlar. Ve bu da taşıdıkları yağ miktarının % 30’dan fazla olması demektir. En iyisi normal bir biftekten şaşmamaktır.

10. Tavuk Izgara
Biftek her daim galeta ile ya da kızarmış bir parça çıtır tavuk ile rekabet halindedir. Kardiyoloğunuzun hızlı aramada olduğundan emin olun.

Leave a Reply