Yaz mevsiminde gidilebilecek en güzel yerlerden biri şüphesiz Antalya. Antalya’nın denizi, kumu, güneşi bir yana dursun, tahinli piyazı da çok ünlü. Cumhuriyet Yazarı Nilhan Aydın, Antalya’yı ve tahinli piyazı böyle anlatıyor: Hiç piyaz tek başına bir yemek olarak yenilir mi? Ya hiç piyaz ılık olarak yenir mi? Peki ya hiç piyaz tahinli yenir mi? Evet, Antalya’da yeniyor. Ya, aşkız bir gezide ne yapılır? Tabii ki yemeğe dadanılır. Kulağa garip geliyor değil mi? Bende tahinli piyazi ilk duyduğumda garipsedim. Antalya’nın bir simgesi olan tahinli piyazı Antalyalılar çok seviyormuş. Gezi arkadaşım Habertürk Ekonomi ve Sağlık Editörü Begüm Çelikkol daha önce kendisi tahinli piyazın tadına bakmış ve bana da tattırmak istiyor.

Ben ise “İnsan bir şeyi birkaç kere yedikten sonra alışırmış, zamanla da severmiş” diyerek geçiştirmeye çalışsam da “yelkenli aşkım”ın yerini bu gezide alan arkadaşım Begüm bir anne gibi ısrarlı, çaresiz ben de pes edip Kale kapısı civarında bir lokantaya girmek zorunda kalıyorum.

Masada önümde bir tabak tahinli piyaz ve piyaz ile birlikte bir tabak içerisinde garnitür olarak közlenmiş soğan ile turşu ve közlenmiş soğan geliyor.

Antalya piyazı diğer piyazlardan farklı olarak tahin ile yapılan ılık, özel bir sos ile servis ediliyor. Sos beyaz tahin, limontuzu, sirke, tuz, maydanoz, soğan, zeytinyağı ve bazı özel malzemeler ile hazırlanıyormuş. Tahinin iki çeşidi olurmuş, kiremit renginde olan kırmızı tahin ve krem renginde olan beyaz tahin, bu piyazda sadece beyaz olanı kullanılıyor. Piyazda kullanılan fasulye eskiden Çandır yöresine ait imiş ancak zamanımızda bu kalmamış, Çandır tipi Konya fasulyesi kullanılıyormuş.

Kaynak: Habertürk