Son dönemde oldukça aktüel bir balık olan Lüfer (Latince: Pomatomus saltatrix), yavrusu olan çinekopun aşırı avlanmasıyla denizlerimizde gittikçe azalan bir tür.

Gerek çevre örgütlerinin, gerekse balık konusunda uzmanların kamuoyunu bilinçlendirme amaçlı eylem ve talepleriyle gündeme gelen lüfer, bir zamanlar İstanbul Boğazı’nın en ünlü balığıydı. Öyle ki, göç dönemlerinde sandallardan denize daldırılan süzgeç ve ağ kepçelerle bile yakalanırmış.

Gezici balıklardan olan lüfer, oldukça saldırgan, etçil bir balıktır. Karadeniz’le Ege denizi arasında özellikle hamsi-sardalya peşinde göç eder. Büyümesi ile birlikte değişik isimler alır. Buna göre boyları 10 cm.’ye kadar olanlar defneyaprağı, 15-18 cm.’ye kadar olanlar çinakop, 18-25 cm.’ye kadar olanlar sarıkanat, 28-35 cm.’ye kadar olanlar ise lüfer, 35 cm.’den fazla olanlara da kofana olarak adlandırılır.

Seyrek olarak kofananın 60 cm.’yi aştığı, hatta 1 metreye ulaştığı görülmüştür. Lüfer sonbahar-kış aylarında en lezzetli ve olgun devrini yaşar. Yaz ortalarından sonbahara kadar da kışlamaya geçerler. Ilık suların 10-200 m. derinliklerinde yaşar. Üremeleri bahar sonu ile yaz başıdır. Aşamalı olarak 60-80.000 yumurta verir. Bol verimliliği ve etinin lezzetiyle ekonomik değeri oldukça yüksektir. Bilinçsiz avlanma sonucu artık tür olarak ortadan kalkma tehlikesi yaşayan lüfer için etkin önlemler almak gerekiyor.

(Lüfer ızgara tarifi için tıklayınız.)

Leave a Reply

  1. Kiremitte Lüfer

    […] çorba kaşığı un2 çorba kaşığı süt1 çorba kaşığı su tuz karabiberHazırlanışı:Lüferleri temizleyip yüzgeçlerini ve kuyruğunu kesin. İyice yıkayıp süzgeçe alın. Balıkların […]