Akdeniz ülkelerinin diğer üyeleri gibi Tunus Mutfağı da güneşle olgunlaşan tatlarla bezeli bir mutfaktır… Zeytinyağı, baharatlar, domates ve deniz mahsulleri Tunus Mutfağı’nın temel taşlarını oluşturur. Yemek tariflerindeki çeşitlilik kadar sofra adetlerindeki farklılıklarda Tunus Mutfağı’nı ilgi çekici kılar. Türk örf ve adetlerinde önemli bir yer tutan kız isteme ritüeli, Tunus’ta doğrudan gastronomi ile bağlantılı bir şekilde gerçekleştirilir. Tunus Mutfağı’nın önemli tatlarından kabul edilen “Brique” adı verilen börek, kız isteme geleneklerinde damada ikram edilecek menüde ilk sırada yerini alır. Kızlarına talip damat adayı, yenilmesi oldukça yüksek hüner gerektiren “Brique” isimli böreği döküp saçmadan tamamlamayı başarırsa, bir ailenin sorumluluğunu üstlenmeye hazır olduğunu ispatlamış olur.

Tunus Mutfağı’nı diğer Akdeniz ülkelerinden ayıran en belirgin özellik, baharat çeşitliliğinde acı tatlara daha fazla yer vermesidir. Acı, Tunus yemeklerinin hemen hepsinde az ya da çok bir şekilde vardır. Kakule, kişniş, kimyon, karabiber, toz kırmızıbiber ve tarçın kullanılan baharatların başında gelir. Taze ve kuru nane de Tunus yemeklerinde ziyadesiyle kullanılır.

Tunus halkı için her bir öğün ayrı önem taşır. Güne sıkı bir kahvaltı ile başlayan Tunuslular kahvaltıda genellikle reçel ve tereyağı sürülmüş ekmek, sütlü kahve, zeytin, yumurta ve yoğurt tercih ederler. Zeytin, Tunus mutfağı için kutsal kabul edilen besin maddelerindendir ve sadece kahvaltılarda değil aynı zamanda salata, meze ve yemeklerde de bolca zeytin kullanılır. Tunus halkının beslenme programlarında öğle yemekleri, akşam yemeğine oranla çok daha ağırdır. Akşamları daha hafif menülerle noktalamayı tercih eden Tunusluların ana beslenme öğünü öğlendir demek doğru olacaktır. Öğle saatlerinde kuskus, Tajin (tencere yemeklerine verilen genel ad) ve makarna çeşitlerine yer verilirken akşam menülerinde salata çeşitleri ağırlık kazanır.

Tunus Mutfağı’nda köfte ve kebap çeşitleri de oldukça popülerdir. Kuzu ve koyun eti ile hazırlanan tatlar, özellikle öğle yemeklerinde tüketilirken zaman zaman etin yerine yumurta da tercih edilebilir. Hazırlanan yemek eğer ana yemek ise o zaman içine katılacak olan yumurta miktarı da ona göre farklılık gösterir.

Tunus Mutfağı’nın Karakteristik Tatları
Tunus mutfağında adı bize hiç de yabancı olmayan “kuskus” en bilinen yemeklerdendir. Türk Mutfağı’nda alışılageldik kuskus yemeği hazırlamanın çok dışında bir tarifle hazırlanan kuskus, ızgara ya da tavada hazırlanmış bir çeşit baharatlı sosis olan Merguez ile birlikte de tüketilebilir. Tunus Mutfağı’nda adını sıkça duyacağınız “Harissa” acı ve bol baharatlı yemek seven Tunuslular için hemen her yemeği lezzetlendiren özel bir sostur. Kurutulmuş kırmızıbiber, sarımsak ve baharatlarla hazırlanan Harissa’nın acısını zeytinyağı ile incelterek damak tadınıza göre ayarlayabilmeniz de mümkün. Zeytinyağı da Tunus Mutfağında diğer tüm tipik Akdeniz ülkelerinde olduğu gibi önem taşır. Yemeklerin bir kısmı zeytinyağı ile hazırlanırken, tıpkı Türk Mutfağı’ndaki meze kültürü gibi Tunus Mutfağı’nda da zeytinyağı ile hazırlanmış soğuk ve sıcak iştah açıcılar vardır.

Özellikle festival zamanları Tunus Mutfağı farklı tatlarla hareketlenir. Bu tatlardan biri de deve etidir. Kapaklı güveçlerde, birkaç hafta toprak altında dinlendirilen deve eti ile hazırlanan yemekler Tunus Mutfağı’na has lezzetlerdendir.

Tunus Mutfağı’nın çok sevilen lezzetlerinden bir diğeri de Ojja’dır. Çırpılmış yumurta, domates, yeşilbiber, kuzu veya koyun eti ve harissa sosu ile hazırlanan Ojja bol baharatlı, acısı yüksek bir tattır.

Ekmek Tunus Mutfağının vazgeçilmezidir. Hemen her bölgeye özel, karakteristik ekmek çeşitleri vardır.

Tunus Mutfağı’nda badem ve hurma da özel yer tutar. Badem ve hurma ile hazırlanan kurabiye ve tatlıları çok lezzetlidir. Yemeklerin ardından naneli yeşil çay ile bu tatlı ve kurabiyelerin tüketilmesi ile bir diğer Tunus âdetidir.

Leave a Reply

  1. selvi

    Türkiyede yaşayan biri olarak harissa isimli sosun tam tarifini merak ettim.Genelde cihli biberi ile hazırlanıyor türkiyedeki hangi kırmızı biber cihli ile aynı .