FREE WORLDWIDE SHIPPING OVER $100

LAST CALL: LOWEST PRICE GUARANTEE 50% OFF. EXPLORE

Barbekü Nasıl Yapılır Sorusunu Yanıtlıyoruz!

Yaz aylarının hatta kış keyiflerinin de olmazsa olmazıdır barbekü. Şöyle üzerine sucukları atacaksınız, aman efendim dumanıydı, kömürüydü diye hiç uğraşmayacaksınız. Çünkü gaslı barbeküleri kullanmak işinizi çok daha fazla kolaylaştıracaktır. Yine de kömürlü bir barbekünüz varsa ona dair de önemli ipuçları vereceğiz.

Barbekü nasıl yapılır sorusunu cevaplıyoruz, hazırsanız başlıyoruz.

Kömürlü barbekülerin özelliklerine bakalım öncelikle: Yüksek sıcaklığa ulaşır, 20 dakikada bir kontrol etmek gerekir, temizlemek bir sorundur, sıcaklığı sabitlemek zordur ancak daha yanık bir tat ve ateşle oynamanın tadı vardır.

Gazlı barbekülerin özellikleri ise: Kömürlü modellerden daha pahalı olmasına rağmen uygun fiyatlıları bulunabilir, temizlemesi kolaydır, sıcaklık ayarını yapabilirsiniz.

İki tip barbeküyü tanıdığımıza göre başlayalım nasıl yapacağımıza.

Barbekü nasıl yapılır?

barbeku-nasil-yakilir

Görsel: hotbettybbq

1- Eğer kömürlü bir barbekü kullanıyorsanız her kullanımdan önce iyice temizleyin.

2- İki barbekü tipinde de pişirmeden önce ısıtmanız gerekmektedir. Böylece etlerinizi çok daha iyi bir şekilde pişirebilirsiniz.

3- Kömürlü barbeküyü ateşlemek için gazeteleri ya da kuru kağıtları minik toplar haline getirin. Barbekünün temeline koyun. Üzerine çıraları çadır oluşturacak şekilde dikin ve kuru ağaç dallarını o çadıra ekleyin. Ne kadar aromalı bir ağaç dalına sahipseniz örneğin çam ağacı gibi yiyecekleriniz de aromalı olacaktır. Bu çadır ve gazete öbeğini 4 ya da 5 farklı noktadan tutuşturun. O sırada kuru dallar eklemeye devam edin. Ateş kuvvetliyken ufak parçalar halinde kömür atın. Bir avuç kömür, biraz yellemek, bir avuç kömür, biraz yellemek gibi. Bu süreç kömür koru olana kadar devam etsin. Kor halini aldıktan sonra son kez üzerine kuru dal serpiştirin. Yelleyin, bu dallar da kor halini aldıktan sonra barbekünün telini yerleştirin ve etlerinizi pişirin.

komurlu-barbeku

Görsel: baliniksoma

4- Gazlı barbeküyü ateşlemek için ayarlarından hangi sıcaklığa getirmek istediğinizi ayarlayın ve bırakın o ısınsın. Ardından etlerinizi yerleştirebilirsiniz.

5- Isınan ve hazır hale gelen barbekünün üzerine etleri yerleştirmeden önce ızgarasını limon ya da yağlı bir bezle silin. Böylece etlerinizin yapışmasını da engellemiş olursunuz.

6- Eğer kömürlü barbekünüzden çok yüksek oranda ateş gelirse üzerine biraz sirke sıkın ve ateşin alevini azaltın.

Afiyet olsun!

Picture of Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur

About Me

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Son Yazılar

Bülten Üyeliği

Lezzet dolu haberler için bültenimize hemen katılın!