“Anne olduğun vakit, annelerin değerini daha iyi anlayacaksın” derdi annem hep. Ne de haklıymış meğer… Gerçekten de anne olduktan sonra annemin ve diğer tüm annelerin değerini daha bir anladım. İlk anneler günümdü bu yıl ve bu yüzden de benim için ayrıca önemliydi bu anneler günü. Annem ve kayınvalidem için özel birşey yapmak istedim bu sebepten. Düşündüm ki, bizler kaç yaşına gelirsek gelelim, kendimiz ana-baba olsak dahi onlar için hep onların küçük kuzuları olarak kalacağız. O yüzden de onlara kendimiz gibi tatlı (gördüğünüz gibi megolamanlığımız hat safhada) küçük kuzular yapmaya karar verdim.

Tarifi http://pecetedennotlar.blogspot.com/2009/02/labne-peynirli-truf-truffle-with-cream.html sayfasından aldım. Ancak elimdeki mevcut malzemeler farklı olduğundan biraz değişiklik yaptım tarifte. Kalmış kekleri ya da bisküvilerinizi değerlendirmek için de iyi bir tarif gerçekten de bu. Tarif basit olduğundan küçük çocuklarınızla da mutfağa girip eğlenerek farklı şekiller yapabilirsiniz bu tatlı hamurundan.

Malzemeler

  • 330 gr bebe bisküvi (250 gr bebe bisküvi ve 80 gr kendi yaptığım bisküvilerden kullandım)
  • 50 gr ceviz
  • 50 gr toz kokao
  • 350 gr labne peyniri (süzülmüş) (süzülmemiş olarak yaklaşık 2,5 paket labne peyniri)
  • 200gr damla çikolata
  • 1 büyük salata kasesi dolusu patlamış mısır
  • Bir miktar badem (kuzuların kafaları için)
  • 1 paket çubuk kraker (kuzuların ayakları için)

Yapılışı
Büyükçe bir tel süzgecin içine 6 adet kağıt havluyu üst üste koyun. Labne peynirini kağıt havluların üzerine koyup 1 saat kadar süzülmeye bırakın. Süre tamamlandığında ıslak kağıt havluları süzgeçten alıp 6 adet yeni kağıt havluyu süzgece koyun ve süzdüğünüz labne peynirini (bir önceki süzmede alt kısma gelen labneyi üst tarafa gelecek şekilde) tekrar kağıt havluların üzerine yerleştirin ve 1 saat daha süzülmesini bekleyin.

Bu arada rondoda bisküvilerinizi ve cevizinizi toz haline gelene kadar çekin ve genişçe bir kaba alın. Üzerine kakaonuzu ve süzülmüş olan labne peynirinizi de ekleyip kurabiye hamuru halini alana kadar elinizle yoğurun. Yoğurma işlemi bittikten sonra, dinlenmesi ve biraz katılaşması için 1-2 saat buzdolabında bekletin. (Labne peynirinin süzülmesi epey zaman aldığından ve ben de bu kuzulara akşam başladığımdan, ben dinlendirme işlemini ertesi sabaha kadar uzattım.)

Damla çikolatalarınızı benmari usulü eritip bir kanara koyun. Kasede duran patlamış mısırlarınızı da, hamur yoğurur gibi ellerinizin arasına alıp küçük parçalar haline getirip erimiş çikolatanızın yakınına koyun. Kuzuların ayakları olacak olan çubuk krakerleri, her bir krakeri dörde bölüp küçük bir tabağa alın. Hamurunuzu buzdolabından çıkarın. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp avuçlarınız arasında yuvarlayarak küçük toplar yapın. Bu topları teker teker erimiş çiolataya bulayın ve ardından mısır patlağının bulunduğu kaseye koyun. Elinizle çikolatalı topun üzerini mısır patlakları ile örtün. Sonra mısır patlaklı topu avuçlarınız arasına alıp hafifçe bastırarak şekil verin. Bademlerin arkasına, çay kaşığının sapı ile, erimiş çikolatadan sürüp kuzunun gövdesine yapıştırın. Eğer kuzuları çöp şişlere geçirecekseniz buzdolabında 1-2 saat hamur sertleşene kadar bekleyin. Aksi taktirde çöp şişlerden kayıyorlar. Hamur sertleştikten sonra kuzuların bacakları olan çubuk krakerleri, patlamış mısırlı toplara krakerleri hamurun içine doğru iyice bastırarak sabitleyin. En son olarak da, arzu ederseniz çöp şişlere geçirip bir straforun üzerine çöp şişlerinizi dizin..

Afiyet olsun…

Kaynak: sihirlipastane.com

Leave a Reply